| TECHNICAL DETAILS | |
| Brand | ASUS |
| Series | ROG Zephyrus G16 GU603ZU-N3023WS |
| Colour | Eclipse Gray |
| FormFactor | ASUS Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | 12th Gen, Intel Core i7-12700H Processor 2.3 GHz (24M Cache, up to 4.7 GHz Turbo Boost, 14 cores: 6 P-cores and 8 E-cores) |
| Graphics | MUX Switch + NVIDIA Advanced Optimus 6GB GDDR6 NVIDIA GeForce RTX 4050 Laptop GPU (ROG Boost: 2405MHz* at 120W (2355MHz Boost Clock+50MHz OC, 100W+20W Dynamic Boost)) |
| Display | 16-inch |
| FHD+ | |
| Brightness-250nits | |
| 1920 x 1200, WUXGA | |
| Anti-glare display | |
| NTSC-100% | |
| Memory | 16GB DDR4 RAM (16GB DDR4 on board) |
| upto 48GB using 1x SO-DIMM slot | |
| Storage | 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| 2TB PCIe 3.0 M.2 SSD | |
| Camera | 720P HD IR Camera for Windows Hello |
| I/O Ports | 1x RJ45 LAN por |
| 1x Thunderbolt 4 support DisplayPort / power delivery | |
| 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C support DisplayPort / power delivery | |
| x card reader (microSD) (UHS-II) | |
| 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A | |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB |
| Voice | Built-in array microphone |
| Audio | SonicMaster |
| Built-in speaker | |
| Built-in microphone | |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 + Bluetooth® 5.3 Wireless Card (*Bluetooth® version may change with OS version different.) |
| Software | Office Home and Student 2021 |
| Power Supply | ø6.0, 240W AC Adapter, Output: 20V DC, 12A, 240W, Input: 100~240C AC 50/60Hz universal |
| Security | Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Weight | 2.00 Kg ( lbs) |
| MyASUS | Splendid |
| Tru2Life | |
| Function key lock | |
| Link to MyASUS | |
| Dimensions LxWxH | 35.5 x 24.3 x 2.05 ~ 2.29 cm (13.98″ x 9.57″ x 0.81″ ~ 0.90″) |
ASUS Laptops, ROG Laptops
ROG Zephyrus G16 GU603ZU-N3023WS
₹119,990.00
ROG Zephyrus G16 GU603ZU-N3023WS i7-12700H/ RTX4050- 6GB/ 16GB DDR4 (on board)/ 1T SSD (Gen4)/ 16.0 WUXGA-165HZ, 250NITS/B,SRGB 100%/ Backlit KB- 1 zone RGB/ 90Whr/ WIN 11/ Office H&S 2021/ McAfee(1 year)/ 3E-ECLIPSE GRAY
- i7-12700H
- RTX4050- 6GB
- 16GB DDR4 (on board)
- 1T SSD (Gen4)
- 16.0 WUXGA-165HZ, 250NITS
- B,SRGB 100%
- Backlit KB- 1 zone RGB
- 90Whr
- WIN 11
- Office H&S 2021
- McAfee(1 year)
- 3E-ECLIPSE GRAY
Availability: 1 in stock
| Weight | 2.29 kg |
|---|---|
| Dimensions | 35.50 × 24.30 × 2.05 cm |
| Processor | i7-12700H |
| Graphics Card | RTX4050- 6GB |
| Ram | 16GB DDR4 (on board) |
| SSD | 1T SSD (Gen4) |
| Screen size | 16.0 WUXGA-165HZ |
| Color | 3E-ECLIPSE GRAY |





Reviews
There are no reviews yet.