| TECHNICAL DETAILS | |
| Brand | ASUS |
| Series | ROG Zephyrus G14 GA402XU-N2045WS |
| Colour | Eclipse Gray AniMe Matrix version |
| FormFactor | ASUS Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | 7th Gen, AMD Ryzen 9 7940HS Mobile Processor (8-core/16-thread, 16MB L3 cache, up to 5.2 GHz Max Boost) |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 4050 Laptop GPU with 6GB GDDR6 Graphic Memory || MUX Switch + NVIDIA Advanced Optimus Mode || ROG Boost: 2405MHz* at 120W (2355MHz Boost Clock+50MHz OC, 95W+25W Dynamic Boost) |
| Display | 14-inch |
| QHD+ | |
| Brightness-500nits | |
| 2560 x 1600, WQXGA | |
| Anti-glare display | |
| Memory | 16GB DDR5 (16GB DDR5 on board) |
| upto 32GB using 1x SO-DIMM slot | |
| Storage | 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| 512GB PCIe 3.0 M.2 SSD | |
| Camera | 720P HD camera |
| I/O Ports | 1x Type C USB 4 support DisplayPort / power delivery |
| 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C support DisplayPort | |
| 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A | |
| 1x card reader (microSD) (UHS-II) | |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB |
| Voice | Built-in array microphone |
| Audio | SonicMaster |
| Built-in speaker | |
| Built-in microphone | |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 + Bluetooth® 5.3 Wireless Card (*Bluetooth® version may change with OS version different.) |
| Software | Office Home and Student 2021 |
| Power Supply | ø6.0, 240W AC Adapter, Output: 20V DC, 12A, 240W, Input: 100~240C AC 50/60Hz universal |
| Security | Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Weight | 1.72 Kg (3.79 lbs) |
| MyASUS | Splendid |
| Tru2Life | |
| Function key lock | |
| Link to MyASUS | |
| Dimensions LxWxH | 31.2 x 22.7 x 1.95 ~ 2.05 cm (12.28″ x 8.94″ x 0.77″ ~ 0.81″) |
ASUS Laptops, ROG Laptops
ROG Zephyrus G14 GA402XU-N2045WS
₹139,990.00
ROG Zephyrus G14 GA402XU-N2045WS R9-7940HS/ RTX4050- 6GB/ 16GB DDR5 (on board)/ 1T SSD (Gen4)/ [Nebula] 14.0 WQXGA(QHD+)-165Hz,500NITS,DCI-P3:100%/ Backlit KB- 1 zone RGB/ 76Whr/ WIN 11/ Office H&S 2021/ Sleeve/ McAfee(1 year)/ 6E-GRAY ANIME MATRIX
- R9-7940HS
- RTX4050- 6GB
- 16GB DDR5 (on board)
- 1T SSD (Gen4)
- [Nebula] 14.0 WQXGA(QHD+)-165Hz
- 500NITS,DCI-P3:100%
- Backlit KB- 1 zone RGB
- 76Whr
- WIN 11
- Office H&S 2021
- Sleeve
- McAfee(1 year)
- 6E-GRAY ANIME MATRIX
Availability: 1 in stock
| Weight | 2.05 kg |
|---|---|
| Dimensions | 31.20 × 22.70 × 1.95 cm |
| Processor | R9-7940HS |
| Graphics Card | RTX4050- 6GB |
| Ram | 16GB DDR5 (on board) |
| SSD | 1T SSD (Gen4) |
| Color | 6E-GRAY ANIME MATRIX |





Reviews
There are no reviews yet.