| TECHNICAL DETAILS | |
| Brand | ASUS |
| Series | ROG Strix G17 G713RC-HX108W |
| Colour | Eclipse Gray |
| FormFactor | ASUS Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | 6000 Series, AMD Ryzen 7 6800H Mobile Processor (8-core/16-thread, 20MB cache, up to 4.7 GHz Max Boost) |
| Graphics | MUX Switch + Optimus 4GB GDDR6 NVIDIA GeForce RTX 3050 Laptop GPU (ROG Boost: 1550MHz* at 95W (1500MHz Boost Clock+50MHz OC, 80W+15W Dynamic Boost)) |
| Display | 17.3-inch |
| WUXGA | |
| Brightness-250nits | |
| 1920 x 1200, WUXGA | |
| Anti-glare display | |
| NTSC: 45% | |
| Screen-to-body ratio-62.50% | |
| Memory | 16GB DDR5 RAM (8GB DDR5-4800 SO-DIMM *2) |
| upto 32GB using 2x DDR4 SO-DIMM slots | |
| Storage | 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| 512GB PCIe 3.0 M.2 SSD | |
| Camera | 720P HD camera |
| I/O Ports | 1x 2.5G LAN port |
| 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C | |
| 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C support DisplayPort / power delivery / G-SYNC | |
| 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A | |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard 4-Zone RGB |
| Voice | Built-in array microphone |
| Audio | SonicMaster |
| Built-in speaker | |
| Built-in microphone | |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 + Bluetooth® 5.3 Wireless Card (*Bluetooth® version may change with OS version different.) -RangeBoost |
| Battery | 56WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Power Supply | ø6.0, 200W AC Adapter, Output: 20V DC, 10A, 200W, Input: 100-240V AC, 50/60Hz universal |
| Security | Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Weight | 2.50 Kg |
| MyASUS | Splendid |
| Tru2Life | |
| Function key lock | |
| Link to MyASUS | |
| Dimensions LxWxH | 39.5 x 28.2 x 2.14 ~ 2.65 cm (15.55″ x 11.10″ x 0.84″ ~ 1.04″) |
ASUS Laptops, ROG Laptops, Uncategorized
ROG Strix G17 G713RC-HX108W
₹84,990.00
ROG Strix G17 G713RC-HX108W R7 6800H/RTX3050- 4GB/ 16GB DDR5 (2 x 8GB)/ 1TB PCIE G4 SSD/ 17.3 FHD-144hz/ Backlit KB- 4 zone RGB/ 56Whr/ WIN 11/ McAfee(1 year)/ 2F-ECLIPSE GRAY
- R7 6800H
- RTX3050- 4GB
- 16GB DDR5 (2 x 8GB)
- 17.3 FHD-144hz
- Backlit KB- 4 zone RGB
- 56Whr
- WIN 11
- McAfee(1 year)
- 2F-ECLIPSE GRAY
Availability: 1 in stock
| Weight | 2.65 kg |
|---|---|
| Dimensions | 39.50 × 28.20 × 2.14 cm |
| Processor | R7 6800H |
| Graphics Card | RTX3050- 4GB |
| Ram | 16GB DDR5 (2 x 8GB) |
| SSD | 1TB PCIE G4 SSD |
| Screen size | 17.3 FHD-144hz |
| Color | 2F-ECLIPSE GRAY |





Reviews
There are no reviews yet.