| TECHNICAL DETAILS | |
| Brand | ASUS |
| Series | ROG Strix G16 G614JU-N3222WS |
| Colour | Volt Green |
| FormFactor | ASUS Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | 13th Gen, Intel Core i5-13450HX Processor 2.4 GHz (20M Cache, up to 4.6 GHz Turbo Boost, 10 cores: 6 P-cores and 4 E-cores) |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 4050 Laptop GPU with 6GB GDDR6 Graphic Memory || MUX Switch + NVIDIA Advanced Optimus Mode || ROG Boost: 2420MHz* at 140W (2370MHz Boost Clock+50MHz OC, 115W+25W Dynamic Boost) |
| Display | 16-inch |
| FHD | |
| Brightness-250nits | |
| 1920 x 1200 | |
| Anti-glare display | |
| SRGB 100% | |
| Memory | 16GB DDR5 (8GB DDR5-4800 SO-DIMM *2) RAM |
| 32GB using 2x SO-DIMM slots | |
| Storage | 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| 2x PCIe slot(s) | |
| Camera | 720P HD camera |
| Ports | 1x RJ45 LAN port |
| 1x Thunderbolt 4 support DisplayPort | |
| 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C support DisplayPort / power delivery / G-SYNC | |
| 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A | |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard 4-Zone RGB |
| Voice | with Cortana voice-recognition support |
| Audio | 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| 2-speaker system with Smart Amplifier Technology | |
| AI noise-canceling technology | |
| Dolby Atmos | |
| Hi-Res certification | |
| Smart Amp Technology | |
| Support Microsoft Cortana near field/Far field | |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 |
| Software | Microsoft Office Home & Student 2021 |
| Battery | 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Power Supply | ø6.0, 280W AC Adapter, Output: 20V DC, 14A, 280W, Input: 100~240C AC 50/60Hz universal |
| Security | Kensington Security Slot |
| Weight | 2.20 KG |
| MyASUS | Splendid |
| Tru2Life | |
| Function key lock | |
| Link to MyASUS | |
| Dimensions LxWxH | 35.4 cms*26.4 cms*2.26 ~ 3.04 cms |
ASUS, ASUS Laptops, ROG Laptops, ROG Strix G16
ROG Strix G16 G614JU-N3222WS
₹109,990.00
G614JU-N3222WS Strix G16 – i5-13450HX/ RTX4050- 6GB/ 16GB DDR5 (2 x 8GB slot)/ 1T SSD (Gen4)/ 16.0 WUXGA-165HZ, 250NITS/B,SRGB 100%/ Backlit KB- 4 zone RGB/ 90Whr/ WIN 11/ Office H&S 2021/ / McAfee(1 year)/ 2G-VOLT GREEN
- i5-13450HX
- RTX4050- 6GB
- 16GB DDR5 (2 x 8GB slot)
- 1T SSD (Gen4)
- 16.0 WUXGA-165HZ, 250NITS/B,SRGB 100%
- Backlit KB- 4 zone RGB
- 90Whr
- WIN 11
- Office H&S 2021
- McAfee(1 year)
- 2G-VOLT GREEN
Availability: 1 in stock
| Weight | 2.20 kg |
|---|---|
| Dimensions | 35.4 × 26.4 × 2263.04 cm |
| Processor | i5-13450HX |
| Graphics card | RTX4050- 6GB |
| Ram | 16GB DDR5 (2 x 8GB slot) |
| Storage | 1T SSD (Gen4) |
| Display | 16.0 WUXGA-165HZ, 250NITS/B,SRGB 100% |
| Keyboard | Backlit KB- 4 zone RGB |
| Battery | 90Whr |
| Operating systems | WIN 11 |
| software | Office H&S 2021 |
| antivirus | McAfee(1 year) |
| Color | 2G-VOLT GREEN |















Reviews
There are no reviews yet.