| TECHNICAL DETAILS | |
| Brand | ASUS |
| Series | ROG Strix G16 G614JJ-N3088WS |
| Colour | Eclipse Gray |
| FormFactor | ASUS Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | 13th Gen, Intel Core i5-13450HX Processor 2.4 GHz (20M Cache, up to 4.6 GHz Turbo Boost, 10 cores: 6 P-cores and 4 E-cores) |
| Graphics | MUX Switch + NVIDIA Advanced Optimus 6GB GDDR6 NVIDIA GeForce RTX 3050 Laptop GPU (ROG Boost: 1782MHz* at 95W (1732MHz Boost Clock+50MHz OC, 80W+15W Dynamic Boost)) |
| Display | 16-inch |
| WUXGA | |
| Brightness-250nits | |
| 1920 x 1200, WUXGA | |
| Anti-glare display | |
| NTSC: 72% | |
| Screen-to-body ratio-100% | |
| Memory | 16GB DDR5 RAM (8GB DDR5-4800 SO-DIMM *2) |
| upto 32GB using 2x DDR4 SO-DIMM slots | |
| Storage | 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| 2TB PCIe 3.0 M.2 SSD | |
| Camera | 720P HD camera |
| I/O Ports | 1x RJ45 LAN port |
| 1x Thunderbolt 4 support DisplayPort | |
| 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A | |
| 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C support DisplayPort / power delivery / G-SYNC | |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard 4-Zone RGB |
| Voice | Built-in array microphone |
| Audio | SonicMaster |
| Built-in speaker | |
| Built-in microphone | |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 |
| Software | Office Home and Student 2021 |
| Battery | 64WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Power Supply | ø6.0, 200W AC Adapter, Output: 20V DC, 10A, 200W, Input: 100-240V AC, 50/60Hz universal |
| Security | Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Weight | 2.10 Kg |
| MyASUS | Splendid |
| Tru2Life | |
| Function key lock | |
| Link to MyASUS | |
| Dimensions LxWxH | 35.4 x 26.4 x 2.26 ~ 3.04 cm (13.94″ x 10.39″ x 0.89″ ~ 1.20″) |
ROG Strix G16
ROG Strix G16 G614JJ-N3088WS
₹94,990.00
ROG Strix G16 G614JJ-N3088WS (i5-13450HX/ RTX3050-V6G- 6GB/ 16GB DDR5 (2 x 8GB slot)/ 1T SSD (Gen4)/ 16.0 WUXGA-165HZ, 250NITS/B,SRGB 100%/ Backlit KB- 4 zone RGB/ 64Whr/ WIN 11/ Office H&S 2021/ / McAfee(1 year)/ 1C-GRAY)
- i5-13450HX
- RTX3050-V6G- 6GB
- 16GB DDR5
- 1T SSD
- 16.0 WUXGA-165HZ,
- 64Whr
- Backlit KB- 4 zone RGB
- Windows 11
- Office H&S 2021
- McAfee(1 year)
- 1C-GRAY
- 1Year Warranty
Availability: 3 in stock
| Weight | 3.04 kg |
|---|---|
| Dimensions | 35.40 × 26.4 × 2.26 cm |
| Processor | e i5-13450H |







Reviews
There are no reviews yet.