| TECHNICAL DETAILS | |
| Brand | ASUS |
| Series | ROG Strix G15 G513RC-HN061W |
| Colour | Eclipse Gray |
| FormFactor | ASUS Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | 6000 Series, AMD Ryzen 7 6800H Mobile Processor (8-core/16-thread, 20MB cache, up to 4.7 GHz Max Boost) |
| Graphics | MUX Switch + Optimus 4GB GDDR6 NVIDIA GeForce RTX 3050 Laptop GPU (ROG Boost: 1550MHz* at 95W (1500MHz Boost Clock+50MHz OC, 80W+15W Dynamic Boost)) |
| Display | 15.6-inch |
| FHD | |
| Brightness-250nits | |
| FHD (1920 x 1080) | |
| Anti-glare display | |
| NTSC: 45% | |
| Screen-to-body ratio-62.50% | |
| Memory | 16GB DDR5 RAM (8GB DDR5-4800 SO-DIMM *2) |
| upto 32GB using 2x DDR4 SO-DIMM slots | |
| Storage | 512GB PCIe 3.0 NVMe M.2 SSD |
| 1TB PCIe 3.0 M.2 SSD | |
| Camera | 720P HD camera |
| I/O Ports | 1x 2.5G LAN port |
| 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C | |
| 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A | |
| 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C support DisplayPort / power delivery / G-SYNC | |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard 4-Zone RGB |
| Voice | Built-in array microphone |
| Audio | SonicMaster |
| Built-in speaker | |
| Built-in microphone | |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 |
| Power Supply | ø6.0, 200W AC Adapter, Output: 20V DC, 10A, 200W, Input: 100-240V AC, 50/60Hz universal |
| Security | Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Weight | 2.10 Kg |
| MyASUS | Splendid |
| Tru2Life | |
| Function key lock | |
| Link to MyASUS | |
| Dimensions LxWxH | 35.4 x 25.9 x 2.06 ~ 2.59 cm (13.94″ x 10.20″ x 0.81″ ~ 1.02″) |
ASUS Laptops, ROG Laptops
ROG Strix G15 G513RC-HN061W
₹79,990.00
ROG Strix G15 G513RC-HN061W R7 6800H/ RTX3050- 4GB/ 16GB DDR5 (2 x 8GB)/ 512GB SSD (Gen4)/ 15.6 FHD-144hz/ Backlit KB- 4 zone RGB/ 56Whr/ WIN 11/ / / McAfee(1 year)/ 2F-ECLIPSE GRAY
- R7 6800H
- RTX3050- 4GB
- 16GB DDR5 (2 x 8GB)
- 512GB SSD (Gen4)
- 15.6 FHD-144hz
- Backlit KB- 4 zone RGB
- 56Whr
- WIN 11
- McAfee(1 year)
- 2F-ECLIPSE GRAY
Availability: 2 in stock
| Weight | 2.59 kg |
|---|---|
| Dimensions | 35.40 × 25.90 × 2.06 cm |
| Processor | R7 6800H |
| Graphics Card | RTX3050- 4GB |
| Ram | 16GB DDR5 (2 x 8GB) |
| SSD | 512GB SSD (Gen4) |
| Screen size | 15.6 FHD-144hz |
| Color | 2F-ECLIPSE GRAY |





Reviews
There are no reviews yet.