| TECHNICAL DETAILS | |
| Brand | ASUS |
| Series | Asus Zenbook S13 OLED UM5302TA-LX501WS |
| Colour | Ponder Blue |
| FormFactor | ASUS Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home – ASUS recommends Windows 11 Pro for business |
| Processor | AMD Ryzen™ 5 6600U Mobile Processor (6-core/12-thread, 16MB cache, up to 4.5 GHz max boost) |
| Graphics | AMD Radeon™ Graphics |
| Display | 13.3-inch |
| OLED | |
| Brightness-550nits | |
| 2.8K (2880 x 1800) OLED 16:10 aspect ratio | |
| Glossy display | |
| NTSC: 100% | |
| Screen tobody ratio – 89% | |
| Memory | 16GB LPDDR5 |
| 16GB LPDDR5 on board | |
| Storage | 512GB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 Performance SSD |
| Camera | 720p HD camera |
| I/O Ports | 3x USB 3.2 Gen 2 Type-C support display / power delivery |
| 1x 3.5mm Combo Audio Jack | |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard |
| Voice | with Cortana and Alexa voice-recognition support |
| Audio | Smart Amp Technology |
| Built-in speaker | |
| Built-in microphone | |
| harman/kardon (Premium) | |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth 5 |
| Software | Office Home and Student 2021 included |
| Battery | 67WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Power Supply | TYPE-C, 65W AC Adapter, Output: 20V DC, 3.25A, 65W, Input: 100-240V AC 50/60GHz universal |
| Security | Fingerprint sensor integrated with Power Key Trusted Platform Module (TPM) |
| Weight | 1.10 kg |
| MyASUS | System diagnosis |
| Battery health charging | |
| Fan Profile | |
| Splendid | |
| Function key lock | |
| WiFi SmartConnect | |
| Link to MyASUS | |
| TaskFirst | |
| Live update | |
| AI Noise Canceling | |
| Dimensions LxWxH | 29.67 x 21.05 x 1.49 ~ 1.49 cm |
ASUS, ASUS Laptops, ASUS Zenbook
Asus Zenbook S13 OLED UM5302TA-LX501WS
₹99,990.00
Asus Zenbook S13 OLED UM5302TA-LX501WS
Ryzen56600U/AMDRadeonGraphics/16GBLPDDR5/512GBPCIe4.0PerformanceSSD/13.3-inch/2.8K(2880×1800)OLED1610aspectratio/PonderBlue/NumberPad/FingerPrint/BacklitChicletKeyboard/1.10kg/OfficeHomeandStudent2021inc
- Ryzen56600U
- AMDRadeonGraphics
- 16GBLPDDR5
- 512GBPCIe4.0PerformanceSSD
- 13.3-inch
- 2.8K(2880×1800)OLED1610aspectratio
- PonderBlue
- NumberPad
- FingerPrint
- BacklitChicletKeyboard
- 1.10kg
- OfficeHomeandStudent2021inc
Availability: 1 in stock
| Weight | 1.10 kg |
|---|---|
| Dimensions | 29.67 × 21.05 × 1.49 cm |
| Processors | |
| Graphics | |
| Ram | |
| Screen Size | |
| Stoarge | 512GB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 Performance SSD |
| Operating System | Windows 11 Home – ASUS recommends Windows 11 Pro for business |
| Software | Office Home and Student 2021 included |
| Colour | Ponder Blue |
| Battery | 67WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Network | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth 5 |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard |
| Security | "Fingerprint sensor integrated with Power Key |



























Reviews
There are no reviews yet.