| TECHNICAL DETAILS | |
| Brand | ASUS |
| Series | ASUS Zenbook S 13 OLED UX5304VA-NQ542WS |
| Colour | Basalt Grey |
| FormFactor | ASUS Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home – ASUS recommends Windows 11 Pro for business |
| Processor | Intel® Core™ i5-1335U Processor 1.3 GHz (12MB Cache, up to 4.6 GHz, 10 cores, 12 Threads) |
| Graphics | Intel® Iris Xe Graphics |
| Display | 13.3-inch |
| OLED | |
| Brightness-550nits | |
| 3K (2880 x 1800) OLED 16:10 aspect ratio | |
| Glossy display | |
| NTSC: 100% | |
| Screen tobody ratio – 85% | |
| Memory | 16GB LPDDR5 |
| 16GB LPDDR5 on board | |
| Storage | 512GB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 Performance SSD |
| Camera | FHD camera with IR function to support Windows Hello |
| I/O Ports | 1x USB 3.2 Gen 2 Type-A , 2x Thunderbolt™ 4 supports display / power delivery |
| 1x HDMI 2.1 TMDS , 1x 3.5mm Combo Audio Jack | |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard |
| Voice | with Cortana voice-recognition support |
| Audio | Smart Amp Technology |
| Built-in speaker | |
| Built-in array microphone | |
| harman/kardon (Premium) | |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Software | Microsoft Office Home & Student 2021 |
| Battery | 63WHrs, 2S2P, 4-cell Li-ion |
| Power Supply | TYPE-C, 65W AC Adapter, Output: 20V DC, 3.25A, 65W, Input: 100-240V AC 50/60GHz universal |
| Security | McAfee® LiveSafe™ 1 year |
| Weight | 1.00 kg (2.20 lbs) |
| MyASUS | System diagnosis |
| Battery health charging | |
| Fan Profile | |
| Splendid | |
| Tru2Life | |
| Function key lock | |
| WiFi SmartConnect | |
| Link to MyASUS | |
| TaskFirst | |
| Live update | |
| ASUS OLED Care | |
| AI Noise Canceling | |
| Dimensions LxWxH | 29.62 x 21.63 x 1.09 ~ 1.18 cm (11.66″ x 8.52″ x 0.43″ ~ 0.46″) |
ASUS, ASUS Laptops, ASUS Zenbook
ASUS Zenbook S 13 OLED UX5304VA-NQ542WS
₹104,990.00
ASUS Zenbook S 13 OLED UX5304VA-NQ542WS
IntelCorei51335UEVO/16GBLPDDR5/512GBPCIe4.0PerfSSD/13.3inch/2.8K(2880×1800)OLED1610//BASALTGREY/BacklitKB/Win11Home/MSOffice/Sleeve
- IntelCorei51335UEVO
- 16GBLPDDR5
- 512GBPCIe4.0PerfSSD
- 13.3inch
- 2.8K(2880×1800)OLED1610
- BASALTGREY
- BacklitKB
- Win11Home
- MSOffice
- Sleeve
Availability: 2 in stock
| Weight | 1.00 kg |
|---|---|
| Dimensions | 29.62 × 21.63 × 1.09 cm |
| Processors | |
| Graphics | |
| Ram | |
| Screen Size | |
| Colour | Basalt Grey |
| Storage | 512GB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 Performance SSD |
| Operating System | Windows 11 Home – ASUS recommends Windows 11 Pro for business |
| Software | Microsoft Office Home & Student 2021 |
| Network | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Battery | 63WHrs, 2S2P, 4-cell Li-ion |
| Security | McAfee® LiveSafe™ 1 year |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard |






















Reviews
There are no reviews yet.