| TECHNICAL DETAILS | |
| Brand | ASUS |
| Series | ASUS Zenbook Pro 14 Duo OLED UX8402ZA-M501WS |
| Colour | Tech Black |
| FormFactor | ASUS Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home – ASUS recommends Windows 11 Pro for business |
| Processor | Intel® Core™ i5-12500H Processor 2.5 GHz (18M Cache, up to 4.5 GHz, 4P+8E cores) |
| Graphics | Intel Iris Xᵉ Graphics (available for Intel® Core™ i5/i7/i9 with dual channel memory) |
| Display | 14.5-inch |
| OLED | |
| Brightness-550nits | |
| 2.8K (2880 x 1800) OLED 16:10 aspect ratio | |
| VESA CERTIFIED Display HDR True Black 500 | |
| NTSC: 100% | |
| Screen tobody ratio – 94% | |
| Memory | 16GB LPDDR5 |
| 16GB LPDDR5 on board | |
| Storage | 512GB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 Performance SSD |
| Camera | 720p HD camera |
| I/O Ports | 1x USB 3.2 Gen 2 Type-A , 2x Thunderbolt™ 4 supports display / power delivery |
| 1x HDMI 2.1 TMDS , 1x 3.5mm Combo Audio Jack ,1x DC-in | |
| Micro SD Express 7.1 card reader | |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard |
| Voice | with Cortana and Alexa voice-recognition support |
| Audio | Smart Amp Technology |
| Built-in array microphone | |
| harman/kardon (Premium) | |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth 5 |
| Software | Office Home and Student 2021 included |
| Battery | 76WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Power Supply | ø6.0, 150W AC Adapter, Output: 20V DC, 7.5A, 150W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
| Security | IR webcam with Windows Hello support Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Weight | 1.70 kg |
| MyASUS | System diagnosis |
| Battery health charging | |
| Fan Profile | |
| Splendid | |
| Tru2Life | |
| Function key lock | |
| WiFi SmartConnect | |
| Link to MyASUS | |
| TaskFirst | |
| Live update | |
| ASUS OLED Care | |
| AI Noise Canceling | |
| AdaptiveLock | |
| Dimensions LxWxH | 32.35 x 22.47 x 1.79 ~ 1.96 cm |
ASUS, ASUS Laptops, ASUS Zenbook Pro
ASUS Zenbook Pro 14 Duo OLED UX8402ZA-M501WS
₹109,990.00
ASUS Zenbook Pro 14 Duo OLED UX8402ZA-M501WS
IntelCorei5-12500H/EVO/IntegratedGraphics//TechBlack/14.5-inch/2.8K(2880×1800)OLED1610aspectratio/16GBLPDDR5/512GBM.2NVMePCIe4.0PerformanceSSD/BacklitChicletKeyboard/SleeveStandStylus/Windows11Home
- IntelCorei5-12500H
- IntegratedGraphics
- TechBlack
- 14.5-inch
- 2.8K(2880×1800)OLED
- 16GBLPDDR5
- 512GBM.2NVMePCIe4.0PerformanceSSD
- BacklitChicletKeyboard
- SleeveStandStylus
- Windows11Home
Availability: 1 in stock
| Weight | 1.70 kg |
|---|---|
| Dimensions | 32.35 × 22.47 × 1.79 cm |
| Processors | |
| Graphics | |
| Ram | |
| Screen Size | |
| Storage | 512GB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 Performance SSD |
| Colour | Tech Black |
| Operating System | Windows 11 Home – ASUS recommends Windows 11 Pro for business |
| Software | Office Home and Student 2021 included |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard |
| Network | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth 5 |
| Battery | 76WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Security | "IR webcam with Windows Hello support |






Reviews
There are no reviews yet.