| TECHNICAL DETAILS | |
| Brand | ASUS |
| Series | ASUS Zenbook 14 OLED UX3402VA-KN542WS |
| Colour | Foggy Silver |
| FormFactor | ASUS Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home – ASUS recommends Windows 11 Pro for business |
| Processor | Intel® Core™ i5-1340P Processor 1.9 GHz (12MB Cache, up to 4.6 GHz, 12 cores, 16 Threads) |
| Graphics | Intel® Iris Xe Graphics |
| Display | 14.0-inch |
| OLED | |
| Brightness-400nits | |
| 3K (2880 x 1800) OLED 16:10 aspect ratio | |
| Glossy display | |
| NTSC: 100% | |
| Screen tobody ratio – 90% | |
| Memory | 16GB LPDDR5 |
| 16GB LPDDR5 on board | |
| Storage | 512GB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 Performance SSD |
| Camera | 1080p FHD camera |
| I/O Ports | 1x USB 3.2 Gen 2 Type-A, 2x Thunderbolt™ 4 supports display / power delivery |
| 1x HDMI 2.1 TMDS,1x 3.5mm Combo Audio Jack | |
| Micro SD card reader | |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard |
| Voice | with Cortana voice-recognition support |
| Audio | Smart Amp Technology |
| Built-in speaker | |
| Built-in Array microphone | |
| harman/kardon (Premium) | |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth® 5.3 Wireless Card |
| Software | Microsoft Office Home & Student 2021 |
| Battery | 75WHrs, 2S2P, 4-cell Li-ion |
| Power Supply | TYPE-C, 65W AC Adapter, Output: 20V DC, 3.25A, 65W, Input: 100-240V AC 50/60GHz universal |
| Security | McAfee® LiveSafe™ 1 year |
| Weight | 1.39 kg (3.06 lbs) |
| MyASUS | System diagnosis |
| Battery health charging | |
| Fan Profile | |
| Splendid | |
| Tru2Life | |
| Function key lock | |
| WiFi SmartConnect | |
| Link to MyASUS | |
| TaskFirst | |
| Live update | |
| ASUS OLED Care | |
| AI Noise Canceling | |
| Dimensions LxWxH | 31.36 x 22.06 x 1.69 ~ 1.69 cm (12.35″ x 8.69″ x 0.67″ ~ 0.67″) |
ASUS, ASUS Laptops, ASUS Zenbook
ASUS Zenbook 14 OLED UX3402VA-KN542WS
₹90,990.00
ASUS Zenbook 14 OLED UX3402VA-KN542WS
Intel® Core™ i5-1340P EVO / 16GB LPDDR5 / 512GB PCIe® 4.0 Perf SSD / 14.0-inch / touch 2.8K (2880 x 1800) OLED 16:10 / 90Hz refresh rate / Foggy Silver / NumberPad / FingerPrint / Backlit KB / Win 11 Home / MS Office / Sleeve
- Intel® Core™ i5-1340P EVO
- 16GB LPDDR5
- 512GB PCIe® 4.0 Perf SSD
- 14.0-inch
- touch 2.8K (2880 x 1800) OLED
- 90Hz refresh rate
- Foggy Silver
- NumberPad
- Backlit KB
- FingerPrint
- Win 11 Home
- MS Office
- Sleeve
Availability: 2 in stock
| Weight | 1.39 kg |
|---|---|
| Dimensions | 31.36 × 22.06 × 1.69 cm |
| Processors | |
| Graphics | |
| Ram | |
| Screen Size | |
| Storage | 512GB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 Performance SSD |
| Colour | Foggy Silver |
| Operating System | Windows 11 Home – ASUS recommends Windows 11 Pro for business |
| Software | Microsoft Office Home & Student 2021 |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard |
| Network | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth® 5.3 Wireless Card |
| Battery | 75WHrs, 2S2P, 4-cell Li-ion |






















Reviews
There are no reviews yet.