| TECHNICAL DETAILS | |
| Brand | ASUS |
| Series | ASUS Zenbook 14 OLED UM3402YA-KM551WS |
| Colour | Jade Black |
| FormFactor | ASUS Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home – ASUS recommends Windows 11 Pro for business |
| Processor | AMD Ryzen™ 5 7530U Mobile Processor (6-core/12-thread, 16MB cache, up to 4.3 GHz max boost) |
| Graphics | AMD Radeon™ Graphics |
| Display | 14.0-inch |
| OLED | |
| Brightness-600nits | |
| 2.8K (2880 x 1800) OLED 16:10 aspect ratio | |
| Glossy display | |
| NTSC: 100% | |
| No | |
| Memory | 16GB LPDDR4X |
| 16GB LPDDR4X on board | |
| Storage | 1TB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD |
| Camera | 1080p FHD camera |
| I/O Ports | 1x USB 3.2 Gen 2 Type-A , 2x USB 3.2 Gen 2 Type-C support display / power delivery , 1x HDMI 2.1 TMDS |
| 1x 3.5mm Combo Audio Jack | |
| Micro SD card reader | |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard |
| Voice | with Cortana voice-recognition support |
| Audio | Smart Amp Technology |
| Built-in speaker | |
| Built-in array microphone | |
| harman/kardon (Premium) | |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth® 5 |
| Software | Office Home and Student 2021 included |
| Battery | 75WHrs, 2S2P, 4-cell Li-ion |
| Power Supply | TYPE-C, 65W AC Adapter, Output: 20V DC, 3.25A, 65W, Input: 100-240V AC 50/60GHz universal |
| Security | Fingerprint sensor integrated with Power Key McAfee® LiveSafe™ Trusted Platform Module (TPM) |
| Weight | 1.39 kg |
| MyASUS | System diagnosis |
| Battery health charging | |
| Fan Profile | |
| Splendid | |
| Function key lock | |
| WiFi SmartConnect | |
| Link to MyASUS | |
| TaskFirst | |
| Live update | |
| ASUS OLED Care | |
| AI Noise Canceling | |
| Dimensions LxWxH | 31.36 x 22.06 x 1.69 ~ 1.69 cm |
ASUS, ASUS Laptops, ASUS Zenbook
ASUS Zenbook 14 OLED UM3402YA-KM551WS
₹84,990.00
ASUS Zenbook 14 OLED UM3402YA-KM551WS
AMDRyzen57530U/16GBLPDDR4X/1TBPCIe3.0SSD/14.0-inch/2.8K(2880×1800)OLED1610/90Hzrefreshrate/JADEBLACK/NumberPad/FingerPrint/BacklitKB/Win11Home/MSOffice/Sleeve
- AMDRyzen57530U
- 16GBLPDDR4X
- 1TBPCIe3.0SSD
- 14.0-inch
- 2.8K(2880×1800)OLED1610
- 90Hzrefreshrate
- JADEBLACK
- NumberPad
- FingerPrint
- BacklitKB
- Win11Home
- MSOffice
- Sleeve
| Weight | 1.39 kg |
|---|---|
| Dimensions | 31.36 × 22.06 × 1.69 cm |
| Processors | |
| Graphics | |
| Ram | |
| Screen Size | |
| Storage | 1TB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD |
| Operating System | Windows 11 Home – ASUS recommends Windows 11 Pro for business |
| Software | Office Home and Student 2021 included |
| Colour | Jade Black |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard |
| Network | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth® 5 |
| Battery | 75WHrs, 2S2P, 4-cell Li-ion |
| Security | "Fingerprint sensor integrated with Power Key |























Reviews
There are no reviews yet.