| TECHNICAL DETAILS | |
| Brand | ASUS |
| Series | Asus Zenbook 14 Flip OLED UP5401ZA-KN501WS |
| Colour | Pine Grey |
| FormFactor | ASUS Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home – ASUS recommends Windows 11 Pro for business |
| Processor | Intel® Core™ i5-12500H Processor 2.5 GHz (18M Cache, up to 4.5 GHz, 4P+8E cores) |
| Graphics | Intel Iris Xᵉ Graphics (available for Intel® Core™ i5/i7/i9 with dual channel memory) |
| Display | 14.0-inch |
| OLED | |
| Brightness-500nits | |
| 2.8K (2880 x 1800) OLED 16:10 aspect ratio | |
| NTSC: 100% | |
| Screen tobody ratio – 88% | |
| Memory | 16GB LPDDR5 |
| 16GB LPDDR5 on board | |
| Storage | 512GB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 Performance SSD |
| Camera | 720p HD camera With privacy shutter |
| I/O Ports | 1x USB 3.2 Gen 2 Type-A, 2x Thunderbolt™ 4 supports display / power delivery |
| 1x HDMI 2.1 TMDS,1x 3.5mm Combo Audio Jack | |
| Micro SD card reader | |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard |
| Voice | with Cortana and Alexa voice-recognition support |
| Audio | Built-in Array microphone |
| harman/kardon (Premium) | |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth 5 |
| Software | Office Home and Student 2021 included |
| Battery | 63WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Power Supply | TYPE-C, 100W AC Adapter, Output 20V DC, 5A, 100W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
| Security | BIOS Booting User Password Protection Trusted Platform Module (TPM) Fingerprint sensor integrated with Power Key |
| Weight | 1.40 kg |
| MyASUS | System diagnosis |
| Battery health charging | |
| Fan Profile | |
| Splendid | |
| Tru2Life | |
| Function key lock | |
| WiFi SmartConnect | |
| Link to MyASUS | |
| TaskFirst | |
| Live update | |
| ASUS Intelligent Performance Technology | |
| ASUS OLED Care | |
| AI Noise Canceling | |
| Wi-Fi Rangeboost | |
| Dimensions LxWxH | 31.10 x 22.30 x 1.59 ~ 1.59 cm |
ASUS, ASUS Laptops, ASUS Zenbook
Asus Zenbook 14 Flip OLED UP5401ZA-KN501WS
₹89,990.00
Asus Zenbook 14 Flip OLED UP5401ZA-KN501WS
Intel® i5-12500H / 16GB LPDDR5 / / 512GB PCIe® 4.0 Performance SSD / 14.0-inch / 2.8K (2880 x 1800) OLED 16:10 aspect ratio / 90Hz refresh rate / Intel Iris Xᵉ Graphics / Touch screen / Pine Grey / NumberPad / FingerPrint / Backlit Chiclet Keyboard / Windows 11 Home / Office Home and Student 2021
- Intel® i5-12500H
- 16GB LPDDR5
- 512GB PCIe® 4.0 Performance SSD
- 14.0-inch
- 2.8K (2880 x 1800) OLED
- 90Hz refresh rate
- Intel Iris Xᵉ Graphics
- Touch screen
- Pine Grey
- NumberPad
- FingerPrint
- Backlit Chiclet Keyboard
- Windows 11 Home
- Office Home and Student 2021
Availability: 1 in stock
| Weight | 1.40 kg |
|---|---|
| Dimensions | 31.10 × 22.30 × 1.59 cm |
| Processors | |
| Graphics | |
| Ram | |
| Screen Size | |
| Storage | 512GB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 Performance SSD |
| Operating System | Windows 11 Home – ASUS recommends Windows 11 Pro for business |
| Software | Office Home and Student 2021 included |
| Colour | Pine Grey |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard |
| Network | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth 5 |
| Battery | 63WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |































Reviews
There are no reviews yet.