| TECHNICAL DETAILS | |
| Brand | ASUS |
| Series | ASUS Zenbook 14 Flip OLED UP3404VA-KN753WS |
| Colour | Foggy Silver |
| FormFactor | ASUS Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home – ASUS recommends Windows 11 Pro for business |
| Processor | Intel® Core™ i7-1360P Processor 2.2 GHz (18MB Cache, up to 5.0 GHz, 12 cores, 16 Threads) |
| Graphics | Intel® Iris Xe Graphics |
| Display | 14.0-inch |
| OLED | |
| Brightness-400nits | |
| 3K (2880 x 1800) OLED 16:10 aspect ratio | |
| Glossy display | |
| NTSC: 100% | |
| Screen tobody ratio – 87% | |
| Memory | 16GB LPDDR5 |
| 16GB LPDDR5 on board | |
| Storage | 1TB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD |
| Camera | FHD camera with IR function to support Windows Hello |
| I/O Ports | 1x USB 3.2 Gen 2 Type-A, 2x Thunderbolt™ 4 supports display / power delivery |
| 1x HDMI 2.1 TMDS,1x 3.5mm Combo Audio Jack | |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard |
| Voice | with Cortana voice-recognition support |
| Audio | Smart Amp Technology |
| Built-in speaker | |
| Built-in array microphone | |
| harman/kardon (Premium) | |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth® 5.3 Wireless Card |
| Software | Microsoft Office Home & Student 2021 |
| Battery | 75WHrs, 2S2P, 4-cell Li-ion |
| Power Supply | TYPE-C, 65W AC Adapter, Output: 20V DC, 3.25A, 65W, Input: 100-240V AC 50/60GHz universal |
| Security | McAfee® LiveSafe™ 1 year |
| Weight | 1.50 kg (3.31 lbs) |
| MyASUS | System diagnosis |
| Battery health charging | |
| Fan Profile | |
| Splendid | |
| Tru2Life | |
| Function key lock | |
| WiFi SmartConnect | |
| Link to MyASUS | |
| TaskFirst | |
| Live update | |
| ASUS Intelligent Performance Technology | |
| ASUS OLED Care | |
| AI Noise Canceling | |
| Dimensions LxWxH | 31.15 x 22.34 x 1.59 ~ 1.59 cm (12.26″ x 8.80″ x 0.63″ ~ 0.63″) |
ASUS, ASUS Laptops, ASUS Zenbook
ASUS Zenbook 14 Flip OLED UP3404VA-KN753WS
₹114,990.00
ASUS Zenbook 14 Flip OLED UP3404VA-KN753WS
IntelCorei7-1360PEVO/16GBLPDDR5/1TBPCIe4.0/14.0-inch/2.8K(2880×1800)OLED1610touch/90Hzrefreshrate/FoggySilver/NumberPad/IRcamera/BacklitKB/Win11Home/MSOffice/Sleeve/Stylus
- IntelCorei7-1360PEVO
- 16GBLPDDR5
- 1TBPCIe4.0
- 14.0-inch
- 2.8K(2880×1800)OLED1610touch
- 90Hzrefreshrate
- FoggySilver
- NumberPad
- IRcamera
- BacklitKB
- Win11Home
- MSOffice
- Sleeve
- Stylus
Availability: 1 in stock
| Weight | 1.50 kg |
|---|---|
| Dimensions | 31.15 × 22.34 × 1.59 cm |
| Processors | |
| Graphics | |
| Ram | |
| Screen Size | |
| Storage | 1TB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD |
| Operating System | Windows 11 Home – ASUS recommends Windows 11 Pro for business |
| Software | Microsoft Office Home & Student 2021 |
| Colour | Foggy Silver |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard |
| Network | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth® 5.3 Wireless Card |
| Security | McAfee® LiveSafe™ 1 year |
| Battrey | 75WHrs, 2S2P, 4-cell Li-ion |






















Reviews
There are no reviews yet.