| TECHNICAL DETAILS | |
| Brand | ASUS |
| Series | Asus Vivobook S14 Flip TN3402QA-LZ501WS |
| Colour | Cool Silver |
| FormFactor | ASUS Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | 5th Gen, AMD Ryzen 5 5600H Mobile Processor (6-core/12-thread, 19MB cache, up to 4.2 GHz Max Boost) |
| Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Display | 14.0-inch Touch screen |
| WUXGA | |
| Brightness-300nits | |
| 1920 x 1200) | |
| Touch screen Glossy WUXGA display | |
| 45% NTSC color gamut | |
| Memory | 8GB DDR4 on board RAM |
| 24GB using 1x DDR4 SO-DIMM slot | |
| Storage | 512GB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD |
| 1x M.2 2280 PCIe 3.0×4 | |
| Camera | 1080p FHD camera With privacy shutter |
| I/O Ports | 1x HDMI 2.0b |
| 1x 3.5mm Combo Audio Jack | |
| 1x USB 2.0 Type-A | |
| 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A | |
| 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C support display / power delivery / VR | |
| 1x USB 2.0 Type-A | |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard |
| Voice | with Cortana and Alexa voice-recognition support |
| Audio | Smart Amp Technology |
| harman/kardon (Mainstream) | |
| Built-in array microphone | |
| Network and Communication | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Software | Office Home and Student 2021 |
| Battery | 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Power Supply | ø4.5, 90W AC Adapter, Output: 19V DC, 4.74A, 90W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
| Security | Computrace ready from BIOS |
| McAfee LiveSafe 30-day trial | |
| Trusted Platform Module (Firmware TPM) | |
| Weight | 1.50 Kg |
| MyASUS | Splendid |
| Tru2Life | |
| Function key lock | |
| Link to MyASUS | |
| Dimensions LxWxH | 31.32 cms*22.76 cms*1.89 ~ 1.89 cms |
ASUS, ASUS Laptops, ASUS Zenbook
Asus Vivobook S14 Flip TN3402QA-LZ501WS
₹59,990.00
TN3402QA-LZ501WS Vivobook S14 Flip – AMDR5-5600H/ 512GPCIEG3SSD/ DDR48GRAM /14.0FHD+TOUCH,300NITS,NTSC45%-NB/ TRANSPARENTSILVER /Backlit KB/ FINGERPRINT/ WITHNUMPAD/ STYLUS/Win11//MSOfficeH&S2021/MCAFEE1Y
- AMDR5-5600H
- 512GPCIEG3SSD
- DDR48GRAM
- 14.0FHD+TOUCH,300NITS,NTSC45%-NB
- TRANSPARENTSILVER
- Backlit KB
- FINGERPRINT
- WITHNUMPAD
- STYLUS
- Win11
- MSOfficeH&S2021
- MCAFEE1Y
Availability: 1 in stock
| Weight | 1.50 kg |
|---|---|
| Dimensions | 31.32 × 22.76 × 1891.89 cm |
| Processor | AMDR5-5600H |
| Storage | 512GPCIEG3SSD |
| Ram | DDR48GRAM |
| Display | 14.0FHD+TOUCH,300NITS,NTSC45%-N |
| Keyboard | Backlit KB |
| Security | FINGERPRINT/WITHNUMPAD |
| Accessories | STYLUS |
| Operating systems | Win11 Home |
| Softawre | MSOfficeH&S2021 |
| Color | MCAFEE1Y |













Reviews
There are no reviews yet.