| TECHNICAL DETAILS | |
| Brand | ASUS |
| Series | ASUS Vivobook S 15 OLED S5504VA-MA543WS |
| Colour | Cool Silver |
| FormFactor | ASUS Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | 13th Gen, Intel Evo Core i5-13500H Processor 2.6 GHz (18MB Cache, up to 4.7 GHz Turbo Boost, 12 cores, 16 Threads) |
| Graphics | Intel Iris Xe Graphics |
| Display | 15.6-inch |
| OLED | |
| Brightness-600nits | |
| 2880 x 1620 | |
| OLED Display | |
| 100% DCI-P3 color gamut | |
| Memory | 16GB LPDDR5 on board RAM |
| NA | |
| Storage | 512GB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| NA | |
| Camera | 1080p FHD camera With privacy shutter |
| I/O Ports | 1x USB 2.0 Type-A |
| 1x 3.5mm Combo Audio Jack | |
| 1x HDMI 1.4 | |
| 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A | |
| 1x Thunderbolt 4 supports display / power delivery | |
| 1x DC-in | |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard |
| Voice | with Cortana voice-recognition support |
| Audio | Smart Amp Technology |
| Built-in speaker | |
| Built-in array microphone | |
| harman/kardon (Mainstream) | |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Software | Office Home and Student 2021 |
| Battery | 75WHrs, 2S2P, 4-cell Li-ion |
| Power Supply | ø4.5, 90W AC Adapter, Output: 19V DC, 4.74A, 90W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
| Security | McAfee LiveSafe 1 year |
| Fingerprint sensor integrated with Power Key | |
| BIOS Booting User Password Protection | |
| Trusted Platform Module (Firmware TPM) | |
| McAfee LiveSafe | |
| Weight | 1.70 Kg |
| MyASUS | Splendid |
| Tru2Life | |
| Function key lock | |
| Link to MyASUS | |
| Dimensions LxWxH | 35.93 cms*22.94 cms*1.79 ~ 1.79 cms |
ASUS, ASUS Laptops, ASUS Vivobook
ASUS Vivobook S 15 OLED S5504VA-MA543WS
₹86,990.00
S5504VA-MA543WS VivobookS15OLED – IntelCorei5-13500HEVO/16GBLPDDR5/512GBPCIe4.0SSD/15.6-inch/2.8K(2880×1620)OLED169/Cool Silver/Finger Print/Backlit KB/Win11Home/MSOffice/
- IntelCorei5-13500HEVO
- 16GBLPDDR5
- 512GBPCIe4.0SSD
- 15.6-inch/2.8K(2880×1620)OLED169
- Cool Silver
- Finger Print
- Backlit KB
- Win11Home
- MSOffice
Availability: 1 in stock
| Weight | 1.70 kg |
|---|---|
| Dimensions | 35.93 × 22.94 × 1791.79 cm |
| Processor | IntelCorei5-13500HEVO |
| Ram | 16GBLPDDR5 |
| Storage | 512GBPCIe4.0SSD |
| Display | 15.6-inch/2.8K(2880×1620)OLED169 |
| Color | Cool Silver |
| Fealures | Finger Print |
| Keyboard | Backlit KB |
| operating systmes | Win11Home |
| software | MSOffice |

















Reviews
There are no reviews yet.