| TECHNICAL DETAILS | |
| Brand | ASUS |
| Series | ASUS Vivobook S 14 Flip TN3402QA-LZ551WS |
| Colour | Cool Silver |
| FormFactor | ASUS Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home – ASUS recommends Windows 11 Pro for business |
| Processor | AMD Ryzen™ 5 5600H Mobile Processor (6-core/12-thread, 19MB cache, up to 4.2 GHz max boost) |
| Graphics | AMD Radeon™ Graphics |
| Display | 14.0-inch |
| OLED | |
| Brightness-300nits | |
| WUXGA (1920 x 1200) 16:10 aspect ratio | |
| Glossy display | |
| NTSC: 45% | |
| Screen to body ration- 85% | |
| Memory | 8GB DDR4 |
| 8GB DDR4 on board | |
| Storage | 1TB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD |
| Camera | 1080p FHD camera With privacy shutter |
| I/O Ports | 1x USB 2.0 Type-A,1x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C support display / power delivery/VR | |
| 1x HDMI 2.1 TMDS,1x 3.5mm Combo Audio Jack,1x DC-in | |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard |
| Voice | with Cortana voice-recognition support |
| Audio | Smart Amp Technology |
| Built-in array microphone | |
| harman/kardon (Premium) | |
| Network and Communication | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth® 5.3 Wireless Card |
| Software | Office Home and Student 2021 included |
| Battery | 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Power Supply | ø4.5, 90W AC Adapter, Output: 19V DC, 4.74A, 90W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
| Security | McAfee® LiveSafe™ Computrace ready from BIOS Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Weight | 1.50 kg (3.31 lbs) |
| MyASUS | System diagnosis |
| Battery health charging | |
| Fan Profile | |
| Splendid | |
| Function key lock | |
| WiFi SmartConnect | |
| Link to MyASUS | |
| TaskFirst | |
| Live update | |
| ASUS OLED Care | |
| QC fastcharge | |
| AI Noise Canceling | |
| Wi-Fi Rangeboost | |
| Dimensions LxWxH | 31.32 x 22.76 x 1.89 ~ 1.89 cm (12.33″ x 8.96″ x 0.74″ ~ 0.74″) |
ASUS, ASUS Laptops, ASUS Vivobook
ASUS Vivobook S 14 Flip TN3402QA-LZ551WS
₹68,990.00
ASUS Vivobook S 14 Flip TN3402QA-LZ551WS
AMDRyzen55600H///16GB(8*2)DDR4/1TBPCIe3.0SSD/14.0-inch/WUXGA(1920×1200)1610//CoolSilver/NumberPad//FingerPrint/BacklitKB/Win11Home/MSOffice/Stylus
- AMDRyzen55600H
- 16GB(8*2)DDR4
- 1TBPCIe3.0SSD
- 14.0-inch
- WUXGA(1920×1200)1610
- CoolSilver
- NumberPad
- FingerPrint
- BacklitKB
- Win11Home
- MSOffice
- Stylus
Out of stock
| Weight | 1.50 kg |
|---|---|
| Dimensions | 31.32 × 22.76 × 1.89 cm |
| Processors | |
| Graphics | |
| Ram | |
| Screen Size | |
| Storage | 1TB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD |
| Operating System | Windows 11 Home – ASUS recommends Windows 11 Pro for business |
| Software | Office Home and Student 2021 included |
| Network | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth® 5.3 Wireless Card |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard |
| Battrey | 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Security | "McAfee® LiveSafe™ |






Reviews
There are no reviews yet.