| TECHNICAL DETAILS | |
| Brand | ASUS |
| Series | ASUS Vivobook Pro 15 OLED M6500QC-LK742WS |
| Colour | Cool Silver |
| FormFactor | ASUS Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | 5000 Series, AMD Ryzen 7 5800H/HS Mobile Processor 3.2 GHz (8-core/16-thread, 16MB cache, up to 4.4 GHz Max Boost) |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 3050 Laptop GPU having 4GB GDDR6 VRAM |
| Display | 15.6-inch |
| FHD OLED | |
| Brightness-400nits | |
| 1920 x 1080 | |
| Glossy display | |
| 100% DCI-P3 color gamut | |
| Memory | 16GB DDR4 on board RAM |
| NA | |
| Storage | 512GB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD |
| NA | |
| Camera | 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| I/O Ports | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Micro SD card reader | |
| 1x DC-in | |
| 1x 3.5mm Combo Audio Jack | |
| 2x USB 2.0 Type-A | |
| 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C support display / power delivery | |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard |
| Voice | Built-in array microphone |
| Audio | SonicMaster |
| Built-in speaker | |
| Built-in microphone | |
| Network and Communication | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Battery | 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Power Supply | ø4.5, 120W AC Adapter, Output: 20V DC, 6A, 120W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
| Security | McAfee LiveSafe |
| Fingerprint sensor integrated with Power Key | |
| Trusted Platform Module (Firmware TPM) | |
| Weight | 1.80 Kg |
| MyASUS | Splendid |
| Tru2Life | |
| Function key lock | |
| Link to MyASUS | |
| Dimensions LxWxH | 35.98 x 23.43 x 1.89 ~ 1.99 cms |
ASUS Laptops, ASUS Vivobook
ASUS Vivobook Pro 15 OLED M6500QC-LK742WS
₹76,990.00
ASUS Vivobook Pro 15 OLED M6500QC-LK742WS AMD R7-5800HS / NVIDIA® RTX™ 3050 Laptop GPU / 4GB GDDR6 / 16GB DDR4 / 512GB PCIe® 3.0 SSD / 15.6-inch / FHD (1920 x 1080) OLED 16:9 / Cool Silver / FingerPrint / Backlit KB / Win 11 Home / MS Office
- AMD R7-5800HS
- NVIDIA® RTX™ 3050 Laptop GPU – 4GB GDDR6
- 16GB DDR4
- 512GB PCIe® 3.0 SSD
- 15.6-inch FHD (1920 x 1080) OLED 16:9
- Cool Silver
- FingerPrint
- Backlit KB
- Win 11 Home
- MS Office
Availability: 1 in stock
| Weight | 1.80 kg |
|---|---|
| Dimensions | 35.98 × 23.43 × 1.89 cm |
| Processor | AMD R7-5800HS |
| Graphics Card | NVIDIA® RTX™ 3050 Laptop GPU – 4GB GDDR6 |
| Ram | 16GB DDR4 |
| SSD | 512GB PCIe® 3.0 SSD |
| Screen size | 15.6-inch FHD (1920 x 1080) OLED 16:9 |
| Color | Cool Silver |













Reviews
There are no reviews yet.