| TECHNICAL DETAILS | |
| Brand | ASUS |
| Series | ASUS Vivobook Pro 15 OLED K6502VU-MA541WS |
| Colour | Quiet Blue |
| FormFactor | ASUS Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | 13th Gen, Intel Core i5-13500H Processor 2.6 GHz (18MB Cache, up to 4.7 GHz Turbo Boost, 12 cores, 16 Threads) |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 4050 Laptop GPU having 6GB GDDR6 VRAM |
| Display | 15.6-inch |
| OLED | |
| Brightness-400nits | |
| 2880 x 1620 | |
| 100% DCI-P3 color gamut | |
| Anti-glare display | |
| Memory | 16GB DDR5 (8GB DDR5 on board + 8GB DDR5 SO-DIMM) RAM |
| upto 24GB using 1x DDR5 SO-DIMM slot | |
| Storage | 512GB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| using 2x M.2 2280 PCIe 4.0×4 slot(s) | |
| Camera | 1080p FHD camera With privacy shutter |
| Ports | 1x 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C support display / power delivery |
| 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A | |
| 1x Thunderbolt 4 supports display / power delivery | |
| 1x HDMI 2.1 FRL | |
| 1x 3.5mm Combo Audio Jack | |
| 1x RJ45 Gigabit Ethernet | |
| 1x DC-in | |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard |
| Voice | with Cortana voice-recognition support |
| Audio | Smart Amp Technology |
| Built-in microphone | |
| harman/kardon (Mainstream) | |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Software | Microsoft Office Home & Student 2021 |
| Battery | 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Power Supply | ø4.5, 150W AC Adapter, Output: 20V DC, 7.5A, 150W, Input: 100~240V AC, 50/60Hz universal |
| Security | McAfee LiveSafe |
| Trusted Platform Module (Firmware TPM) | |
| McAfee LiveSafe 1 year | |
| Weight | 1.80 KG |
| MyASUS | Splendid |
| Tru2Life | |
| Function key lock | |
| Link to MyASUS | |
| Dimensions LxWxH | 35.63 cms*23.53 cms*1.99 ~ 2.00 cms |
ASUS, ASUS Laptops, ASUS Vivobook, Uncategorized
ASUS Vivobook Pro 15 OLED K6502VU-MA541WS
₹122,990.00
K6502VU-MA541WS VivobookPro15OLED – IntelCorei5-13500H/ NVIDIARTX4050LaptopGPU/6GBGDDR6/16GB(8*2)DDR5/512GBPCIe4.0SSD/15.6-inch/2.8K(2880×1620)OLED169 / Quiet Blue/ Finger Print/Backlit KB/Win11Home/MSOffice/
- IntelCorei5-13500H
- NVIDIARTX4050LaptopGPU/6GBGDDR6
- 16GB(8*2)DDR5
- 512GBPCIe4.0SSD
- 15.6-inch/2.8K(2880×1620)OLED169
- Quiet Blue
- Finger Print
- Backlit KB
- Win11Home
- MSOffice
Availability: 1 in stock
| Weight | 1.80 kg |
|---|---|
| Dimensions | 35.63 × 23.53 × 1992.00 cm |
| Processor | IntelCorei5-13500H |
| Graphics card | NVIDIARTX4050LaptopGPU/6GBGDDR6 |
| Ram | 16GB(8*2)DDR5/ |
| Storage | 512GBPCIe4.0SSD |
| Display | 15.6-inch/2.8K(2880×1620)OLED169 |
| Color | Quiet Blue |
| Security | Finger Print |
| Keyboard | Backlit KB |
| Operating systems | Win11Home |
| Software | MSOffice |













Reviews
There are no reviews yet.