| TECHNICAL DETAILS | |
| Brand | ASUS |
| Series | ASUS Vivobook Go 15 OLED E1504FA-LK541WS |
| Colour | Cool Silver |
| FormFactor | ASUS Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | 7th Gen, AMD Ryzen 5 7520U Mobile Processor (4-core/8-thread, 4MB cache, up to 4.3 GHz Max Boost) |
| Graphics | Integrated AMD Radeon Graphics |
| Display | 15.6-inch |
| FHD / OLED | |
| Brightness-400nits | |
| 1920 x 1080 | |
| Glossy display | |
| 100% DCI-P3 color gamut | |
| Memory | 16GB LPDDR5 on board RAM |
| NA | |
| Storage | 512GB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD |
| 1x M.2 2280 PCIe 3.0×2 | |
| Camera | 720p HD camera With privacy shutter |
| I/O Ports | 1x USB 2.0 Type-A |
| 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A | |
| 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C | |
| 1x HDMI 1.4 | |
| 1x 3.5mm Combo Audio Jack | |
| 1x DC-in | |
| Keyboard and Touchpad | Chiclet Keyboard |
| Voice | Built-in array microphone |
| Audio | SonicMaster |
| Built-in speaker | |
| Built-in microphone | |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 1*1 |
| Software | Office Home and Student 2021 |
| Battery | 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Power Supply | ø4.5, 65W AC Adapter, Output: 19V DC, 3.42A, 65W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
| Security | McAfee LiveSafe |
| Trusted Platform Module (Firmware TPM) | |
| Weight | 1.63 Kg |
| MyASUS | Splendid |
| Tru2Life | |
| Function key lock | |
| Link to MyASUS | |
| Dimensions LxWxH | 36.03 cms*23.25 cms*1.79 ~ 1.79 cms |
ASUS, ASUS Laptops, ASUS Vivobook
ASUS Vivobook Go 15 OLED E1504FA-LK541WS
₹58,990.00
E1504FA-LK541WS – AMDRyzen57520U///16GBLPDDR5/512GBPCIe3.0SSD/15.6-inch/FHD(1920×1080)OLED169//CoolSilver////BacklitKB/Win11Home/MSOffice/
- AMDRyzen57520U
- 16GBLPDDR5
- 512GBPCIe3.0SSD
- 15.6-inch/FHD(1920×1080)OLED169
- CoolSilver
- BacklitKB
- Win11Home
- MSOffice
Availability: 1 in stock
| Weight | 1.63 kg |
|---|---|
| Dimensions | 36.03 × 23.25 × 1791.79 cm |
| Processor | AMDRyzen57520U |
| Ram | 16GBLPDDR5 |
| Storage | 512GBPCIe3.0SSD |
| Display | /15.6-inch/FHD(1920×1080)OLED169 |
| Color | Cool Silver |
| Keyboard | BacklitKB |
| Operating systems | Win11Home/ |
| Softaware | Office Home and Student 2021 |














Reviews
There are no reviews yet.