| TECHNICAL DETAILS | |
| Brand | ASUS |
| Series | ASUS Vivobook Go 15 E1504FA-NJ541WS |
| Colour | Cool Silver |
| FormFactor | ASUS Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | 7th Gen, AMD Ryzen 5 7520U Mobile Processor (4-core/8-thread, 4MB cache, up to 4.3 GHz Max Boost) |
| Graphics | Integrated AMD Radeon Graphics |
| Display | 15.6-inch |
| FHD | |
| Brightness-250nits | |
| 1920 x 1080 | |
| Anti-glare display | |
| 45% NTSC color gamut | |
| Memory | 16GB LPDDR5 on board RAM |
| NA | |
| Storage | 512GB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD |
| 1x M.2 2280 PCIe 3.0×2 | |
| Camera | 720p HD camera With privacy shutter |
| I/O Ports | 1x USB 2.0 Type-A |
| 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A | |
| 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C | |
| 1x HDMI 1.4 | |
| 1x 3.5mm Combo Audio Jack | |
| 1x DC-in | |
| Keyboard and Touchpad | Chiclet Keyboard |
| Voice | Built-in array microphone |
| Audio | SonicMaster |
| Built-in speaker | |
| Built-in microphone | |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 1*1 |
| Software | Microsoft Office Home & Student 2021 |
| Battery | 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Power Supply | ø4.5, 45W AC Adapter, Output: 19V DC, 2.37A, 45W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
| Security | McAfee LiveSafe |
| Trusted Platform Module (Firmware TPM) | |
| Weight | 1.63 Kg |
| MyASUS | Splendid |
| Tru2Life | |
| Function key lock | |
| Link to MyASUS | |
| Dimensions LxWxH | 36.03 cms*23.25 cms*1.79 ~ 1.79 cms |
ASUS, ASUS Laptops, ASUS Vivobook
ASUS Vivobook Go 15 E1504FA-NJ541WS
₹47,990.00
ASUS Vivobook Go 15 E1504FA-NJ541WS AMD Ryzen™ 5 7520U / 16GB LPDDR5 / 512GB PCIe® 3.0 SSD / 15.6-inch / FHD (1920 x 1080) 16:9 / Cool Silver / Win 11 Home / MS Office /
- AMD Ryzen™ 5 7520U
- 16GB LPDDR5
- 512GB PCIe® 3.0 SSD
- 15.6-inch FHD (1920 x 1080) 16:9
- Cool Silver
- Win 11 Home
- MS Office
Availability: 1 in stock
| Weight | 1.63 kg |
|---|---|
| Dimensions | 36.03 × 23.25 × 1.79 cm |
| Processor | AMD Ryzen™ 5 7520U |
| Ram | 16GB LPDDR5 |
| SSD | 512GB PCIe® 3.0 SSD |
| Color | Cool Silver |
| Screen size | 15.6-inch / FHD (1920 x 1080) 16:9 |










Reviews
There are no reviews yet.