| TECHNICAL DETAILS | |
| Brand | ASUS |
| Series | ASUS Vivobook Go 14 E1404FA-NK523WS |
| Colour | Green Grey |
| FormFactor | ASUS Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | 7000 Series, AMD Ryzen 5 7520U Mobile Processor (4-core/8-thread, 4MB cache, up to 4.3 GHz max boost) |
| Graphics | AMD Radeon Graphics |
| Display | 14.0-inch |
| FHD | |
| Brightness-250nits | |
| 1920 x 1080 | |
| Screen-to-body ratio 83% | |
| NTSC color gamut 45% | |
| Anti-glare display | |
| Memory | 8GB LPDDR5 on board RAM |
| NA | |
| Storage | 512GB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD |
| 1x M.2 2280 PCIe 3.0×2 | |
| Camera | 720p HD camera With privacy shutter |
| Ports | 1x USB 2.0 Type-A |
| 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A | |
| 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C | |
| 1x 3.5mm Combo Audio Jack | |
| 1x DC-in | |
| Keyboard and Touchpad | Chiclet Keyboard with NumberPad Support |
| Voice | with Cortana voice-recognition support |
| Audio | SonicMaster |
| Built-in microphone | |
| Built-in array microphone | |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 1*1 |
| Software | Microsoft Office Home & Student 2021 |
| Battery | 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Power Supply | ø4.5, 45W AC Adapter, Output: 19V DC, 2.37A, 45W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
| Security | McAfee LiveSafe |
| Trusted Platform Module (Firmware TPM) | |
| McAfee LiveSafe 1 year | |
| Weight | 1.38 KG |
| MyASUS | Splendid |
| Tru2Life | |
| Function key lock | |
| Link to MyASUS | |
| Dimensions LxWxH | 32.45 x 21.39 x 1.79 ~ 1.79 cms |
ASUS, ASUS Laptops, ASUS Vivobook
ASUS Vivobook Go 14 E1404FA-NK523WS
₹42,990.00
E1404FA-NK523WS – AMDRyzen57520U/8GBDDR5/512GBPCIe3.0SSD/14.0-inch/FHD(1920×1080)169/Grey Green/NumberPad/Win11Home/MSOffice/
- AMDRyzen57520U
- 8GBDDR5
- 512GBPCIe3.0SSD
- 14.0-inch/FHD(1920×1080)169
- Grey Green
- NumberPad
- Win11Home
- MSOffice
Availability: 1 in stock
| Weight | 1.38 kg |
|---|---|
| Dimensions | 32.45 × 21.39 × 1791.79 cm |
| processor | AMDRyzen57520U |
| Ram | 8GBDDR5 |
| Storage | 512GBPCIe3.0SSD |
| Display | 14.0-inch/FHD(1920×1080)169 |
| Color | Grey Green |
| Features | NumberPad |
| Operating systmes | Win11Home |
| Software | MSOffice |



















Reviews
There are no reviews yet.