| TECHNICAL DETAILS | |
| Brand | ASUS |
| Series | Asus Vivobook 16X M1603QA-MB711WS |
| Colour | Quiet Blue |
| FormFactor | ASUS Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | 5000 Series, AMD Ryzen 7 5800H/HS Mobile Processor 3.2 GHz (8-core/16-thread, 16MB cache, up to 4.4 GHz Max Boost) |
| Graphics | AMD Radeon Vega 7 Graphics |
| Display | 16.0-inch |
| WUXGA | |
| Brightness-300nits | |
| 1920 x 1200 | |
| Anti-Glare Display | |
| Screen-to-body ratio – 86% | |
| NTSC color gamut – 45% | |
| Memory | 16GB (8GB DDR4 on board + 8GB DDR4 SO-DIMM) RAM |
| 24GB using 1x DDR4 SO-DIMM slot | |
| Storage | 512GB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD |
| NA | |
| Camera | 720p HD camera || With privacy shutter |
| 1x 3.5mm Combo Audio Jack | |
| 1x USB 2.0 Type-A | |
| 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C | |
| 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A | |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard with Num-key |
| Voice | Built-in array microphone |
| Audio | SonicMaster |
| Built-in speaker | |
| Built-in microphone | |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Software | Microsoft Office Home & Student 2021 |
| Battery | 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Power Supply | ø4.5, 90W AC Adapter, Output: 19V DC, 4.74A, 90W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
| Security | McAfee LiveSafe |
| Fingerprint sensor integrated with Touchpad | |
| Trusted Platform Module (Firmware TPM) | |
| Weight | 1.80 Kg |
| MyASUS | Splendid |
| Tru2Life | |
| Function key lock | |
| Link to MyASUS | |
| Dimensions LxWxH | 35.84 cms*24.77 cms*1.99 ~ 1.99 cms |
ASUS, ASUS Laptops, ASUS Vivobook
Asus Vivobook 16X M1603QA-MB711WS
₹58,990.00
M1603QA-MB711WS Vivobook 16X – AMD Ryzen™ 7 5800HS / / / 16GB (8*2) DDR4 / 512GB PCIe® 3.0 SSD / 16.0-inch / WUXGA (1920 x 1200) 16:10 / Quiet Blue / Finger Print / Backlit KB / Win 11 Home / MS Office /
- AMD Ryzen™ 7 5800HS
- 16GB (8*2) DDR4
- 512GB PCIe® 3.0 SSD
- 16.0-inch
- WUXGA (1920 x 1200) 16:10
- Quiet Blue
- FingerPrint
- Backlit KB
- Win 11 Home
- MS Office
Availability: 1 in stock
| Weight | 1.80 kg |
|---|---|
| Dimensions | 35.84 × 24.77 × 1991.99 cm |
| Processor | AMD Ryzen™ 7 5800HS |
| Ram | 16GB (8*2) DDR4 |
| Display | 16.0-inch / WUXGA (1920 x 1200) 16:10 |
| Color | Quiet Blue |
| Features | FingerPrint |
| Keyboard | Backlit KB |
| Operating systmes | Win 11 Home |
| Software | MS Office |












Reviews
There are no reviews yet.