| TECHNICAL DETAILS | |
| Brand | ASUS |
| Series | ASUS Vivobook 16X K3605ZU-MBN542WS |
| Colour | Cool Silver |
| FormFactor | ASUS Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | 12th Gen, Intel Core i5-12450H Processor 2.0 GHz (12M Cache, up to 4.4 GHz, 8 cores) |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 4050 Laptop GPU having 6GB GDDR6 VRAM |
| Display | 16-inch |
| WUXGA | |
| Brightness-300nits | |
| 1920 x 1200 | |
| Anti-glare display | |
| Memory | 16GB DDR4 on board RAM |
| upto 32GB using 1x DDR4 SO-DIMM slot | |
| Storage | 512GB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| NA | |
| Camera | 720p HD camera || With privacy shutter |
| I/O Ports | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| 1x Thunderbolt 4 supports display / power delivery | |
| 1x 3.5mm Combo Audio Jack | |
| 1x DC-in || SD 4.0 card reader | |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard with Num-key |
| Voice | Built-in array microphone |
| Audio | SonicMaster |
| Built-in speaker | |
| Built-in microphone | |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Battery | 70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Power Supply | ø4.5, 120W AC Adapter, Output: 20V DC, 6A, 120W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
| Security | Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Weight | 1.80kg |
| MyASUS | Splendid |
| Tru2Life | |
| Function key lock | |
| Link to MyASUS | |
| Dimensions LxWxH | 35.86 cms*24.91 cms*1.89 ~ 1.89 cms |
ASUS Laptops, ASUS Vivobook
ASUS Vivobook 16X K3605ZU-MBN542WS
₹79,990.00
ASUS Vivobook 16X K3605ZU-MBN542WS Intel®Core™ i5-12450H / NVIDIA® RTX™ 4050 Laptop GPU / 6GB GDDR6 / 16GB DDR4 / 512GB PCIe® 4.0 SSD / 16.0-inch / WUXGA (1920 x 1200) 16:10 / 60Hz refresh rate / Cool Silver / FingerPrint / Backlit KB / Win 11 Home / MS Office /
- Intel®Core™ i5-12450H
- NVIDIA® RTX™ 4050 Laptop GPU Intel®Core™ i5-12450H
- 6GB GDDR6 / 16GB DDR4
- 512GB PCIe® 4.0 SSD / 16.0-inch
- WUXGA (1920 x 1200) 16:10
- 60Hz refresh rate
- Cool Silver
- FingerPrint
- Backlit KB
- Win 11 Home
- MS Office
Availability: 1 in stock
| Weight | 1.80 kg |
|---|---|
| Dimensions | 35.86 × 24.91 × 1.89 cm |
| Processor | Intel®Core™ i5-12450H |
| Graphics Card | NVIDIA® RTX™ 4050 Laptop GPU 6GB GDDR6 |
| Ram | 16GB DDR4 |
| SSD | 512GB PCIe® 4.0 SSD |
| Screen size | 16.0-inch |
| Color | Cool Silver |





Reviews
There are no reviews yet.