| TECHNICAL DETAILS | |
| Brand | ASUS |
| Series | ASUS Vivobook 16X K3605ZF-MBN546WS |
| Colour | Cool Silver |
| FormFactor | ASUS Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | 12th Gen, Intel Core i5-12500H Processor 2.5 GHz (18M Cache, up to 4.5 GHz, 4P+8E cores) |
| Graphics | Discrete 4GB GDDR6 NVIDIA GeForce RTX 2050 Graphics |
| Display | 16-inch |
| WUXGA | |
| Brightness-300nits | |
| 1920 x 1200 | |
| Anti-glare display | |
| 45% NTSC color gamut | |
| Memory | 16GB DDR4 RAM (8GB DDR4 on board + 8GB DDR4 SO-DIMM) |
| upto 24GB using 1x DDR4 SO-DIMM slot | |
| Storage | 512GB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| 2x PCIe slot(s) | |
| Camera | NA |
| Ports | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C support power delivery |
| 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A | |
| 1x 3.5mm Combo Audio Jack | |
| 1x DC-in | |
| SD 4.0 card reader | |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard with Num-key |
| Voice | with Cortana voice-recognition support |
| Audio | Built-in array microphone |
| Built-in speaker | |
| SonicMaster | |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Software | Microsoft Office Home & Student 2021 |
| Battery | 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Power Supply | ø4.5, 120W AC Adapter, Output: 20V DC, 6A, 120W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
| Security | McAfee LiveSafe 1 year |
| McAfee LiveSafe | |
| BIOS Booting User Password Protection | |
| Trusted Platform Module (Firmware TPM) | |
| Weight | 1.80 KG |
| MyASUS | Splendid |
| Tru2Life | |
| Function key lock | |
| Link to MyASUS | |
| Dimensions LxWxH | 35.86 cms*24.91 cms*1.89 ~ 1.89 cms |
ASUS, ASUS Laptops, ASUS Vivobook
ASUS Vivobook 16X K3605ZF-MBN546WS
₹70,990.00
K3605ZF-MBN546WS Vivobook16X – IntelCorei5-12500H /NVIDIARTX2050LaptopGPU /4GBGDDR6/16GB(8*2)DDR4/512GBPCIe4.0SSD/16.0-inch/WUXGA(1920×1200)1610/ 60Hzrefreshrate/Coo lSilver/Finger Print/Backlit KB/Win11Home/MSOffice/
- IntelCorei5-12500H
- NVIDIARTX2050LaptopGPU 4GBGDDR6
- 16GB(8*2)DDR4
- 512GBPCIe4.0SSD
- 16.0-inch/WUXGA(1920×1200)1610/ 60Hzrefreshrate
- Cool Silver
- Finger Print
- Backlit KB
- Win11Home
- MSOffice
Availability: 1 in stock
| Weight | 1.80 kg |
|---|---|
| Dimensions | 35.86 × 24.91 × 1891.89 cm |
| Processor | IntelCorei5-12500H |
| Graphics card | NVIDIARTX2050LaptopGPU/4GBGDDR6 |
| Ram | 16GB(8*2)DDR4 |
| Storage | 512GBPCIe4.0SSD |
| Display | 16.0-inch/WUXGA(1920×1200)1610/60Hzrefreshrate |
| Color | CoolSilver |
| Security | FingerPrint |
| Keyboard | BacklitKB |
| operating systems | Win11Home |
| software | MSOffice |















Reviews
There are no reviews yet.