| TECHNICAL DETAILS | |
| Brand | ASUS |
| Series | ASUS Vivobook 16 M1605YA-MB521WS |
| Colour | Indie Black |
| FormFactor | ASUS Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | 7th Gen, AMD Ryzen 5 7530U Mobile Processor (6-core/12-thread, 16MB cache, up to 4.3 GHz Max Boost) |
| Graphics | Integrated AMD Radeon Graphics |
| Display | 16-inch |
| WUXGA | |
| Brightness-300nits | |
| FHD (1920 x 1080) | |
| Anti-glare display | |
| NTSC-45% | |
| Memory | 8GB DDR4 on board RAM |
| pto 24GB using 1x DDR4 SO-DIMM slot | |
| Storage | 512GB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD |
| NA | |
| Camera | 720p HD camera With privacy shutter |
| I/O Ports | 1x USB 2.0 Type-A |
| 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C | |
| 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A | |
| 1x 3.5mm Combo Audio Jack | |
| 1x DC-in | |
| 1x micro HDMI 1.4 | |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard with Num-key |
| Voice | Built-in array microphone |
| Audio | SonicMaster |
| Built-in speaker | |
| Built-in microphone | |
| Network and Communication | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth® 5.3 Wireless Card (*Bluetooth® version may change with OS version different.) |
| Battery | 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Power Supply | ø4.5, 45W AC Adapter, Output: 19V DC, 2.37A, 45W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
| Security | Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Weight | 1.88 Kg |
| MyASUS | Splendid |
| Tru2Life | |
| Function key lock | |
| Link to MyASUS | |
| Dimensions LxWxH | 35.87 cms*24.95 cms*1.99 ~ 1.99 cms |
ASUS Laptops, ASUS Vivobook
ASUS Vivobook 16 M1605YA-MB521WS
₹55,990.00
AMD Ryzen™ 5 7530U / 8GB DDR4 / 512GB PCIe® 3.0 SSD / 16.0-inch / WUXGA (1920 x 1200) 16:10 / Tough Black / FingerPrint / Backlit KB / Win 11 Home / MS Office /
- AMD Ryzen™ 5 7530U
- 8GB DDR4
- 512GB PCIe® 3.0 SSD
- 16.0-inch WUXGA (1920 x 1200) 16:10
- Tough Black
- FingerPrint
- Backlit KB
- Win 11 Home
- MS Office
Availability: 1 in stock
| Weight | 1.88 kg |
|---|---|
| Dimensions | 35.87 × 24.95 × 1.99 cm |
| Processor | AMD Ryzen™ 5 7530U |
| Ram | 8GB DDR4 |
| SSD | 512GB PCIe® 3.0 SSD |
| Screen Size | 16.0-inch WUXGA (1920 x 1200) 16:10 |
| Color | Tough Black |





Reviews
There are no reviews yet.