| TECHNICAL DETAILS | |
| Brand | ASUS |
| Series | ASUS Vivobook 15X OLED K3504VA-LK542WS |
| Colour | Cool Silver |
| FormFactor | ASUS Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | 13th Gen, Intel Core i5-1340P Processor 1.9 GHz (12MB Cache, up to 4.6 GHz Turbo Boost, 12 cores, 16 Threads) |
| Graphics | Intel Iris Xe Graphics |
| Display | 15.6-inch |
| FHD/OLED | |
| Brightness-400nits | |
| 1920 x 1080 | |
| Anti-glare display | |
| Memory | 6GB (8GB DDR4 on board + 8GB DDR4 SO-DIMM) |
| upto 24GB using 1x DDR4 SO-DIMM slot | |
| Storage | 512GB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| 1x M.2 2280 PCIe 4.0×4 slot | |
| Camera | 720p HD camera With privacy shutter |
| I/O Ports | 1x USB 2.0 Type-A |
| 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C support power delivery | |
| 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A | |
| 1x HDMI 1.4 | |
| 1x Headphone/Headset | |
| 1x DC-in | |
| 1x 3.5mm Combo Audio Jack | |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard with Num-key |
| Voice | Built-in array microphone |
| Audio | SonicMaster |
| Built-in speaker | |
| Built-in microphone | |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 1*1 |
| Software | Office Home and Student 2021 |
| Power Supply | ø4.5, 65W AC Adapter, Output: 19V DC, 3.42A, 65W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
| Security | McAfee LiveSafe |
| Trusted Platform Module (Firmware TPM) | |
| Weight | 1.60 Kg |
| MyASUS | Splendid |
| Tru2Life | |
| Function key lock | |
| Link to MyASUS | |
| Dimensions LxWxH | 35.97 cms*23.25 cms*1.79 ~ 1.79 cms |
ASUS Laptops, ASUS Vivobook
ASUS Vivobook 15X OLED K3504VA-LK542WS
₹64,990.00
ASUS Vivobook 15X OLED K3504VA-LK542WS Intel®Core™ i5-1340P / 16GB (8*2) DDR4 / 512GB PCIe® 4.0 SSD / 15.6-inch / FHD (1920 x 1080) OLED 16:9 /Cool Silver / FingerPrint / Backlit KB / Win 11 Home / MS Office /
- Intel®Core™ i5-1340P
- 16GB (8*2) DDR4
- 512GB PCIe® 4.0 SSD
- 15.6-inch FHD (1920 x 1080) OLED 16:9
- Cool Silver
- FingerPrint
- Backlit KB
- Win 11 Home
- MS Office
Availability: 1 in stock
| Weight | 1.60 kg |
|---|---|
| Dimensions | 35.97 × 23.25 × 1.79 cm |
| Processor | Intel®Core™ i5-1340P |
| Ram | 16GB (8*2) DDR4 |
| SSD | 512GB PCIe® 4.0 SSD |
| Screen Size | 15.6-inch FHD (1920 x 1080) OLED 16:9 |
| Color | Cool Silver |





Reviews
There are no reviews yet.