| TECHNICAL DETAILS | |
| Brand | ASUS |
| Series | Asus VivoBook 15 X515MA-BR022WS |
| Colour | Transparent Silver |
| FormFactor | ASUS Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home – ASUS recommends Windows 11 Pro for business |
| Processor | Intel® Celeron® N4020 Processor 1.1 GHz (4M Cache, up to 2.8 GHz, 2 cores) |
| Graphics | Intel® UHD Graphics 600 |
| Display | 15.6-inch |
| HD | |
| Brightness-200nits | |
| HD (1366 x 768) 16:9 aspect ratio | |
| Anti-glare display | |
| NTSC: 45% | |
| Screen to body ratio – No | |
| Memory | 8GB DDR4 |
| 1x DDR4 SO-DIMM slot 1x M.2 2280 PCIe 3.0×2 1x STD 2.5” SATA HDD |
|
| Storage | 512GB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD |
| Camera | VGA camera |
| I/O Ports | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A , 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C ,2x USB 2.0 Type-A |
| 1x HDMI 1.4 , | |
| 1x 3.5mm Combo Audio Jack , 1x DC-in | |
| Keyboard and Touchpad | Chiclet Keyboard with Num-key |
| Voice | with Cortana support |
| Audio | SonicMaster |
| Built-in speaker | |
| Built-in microphone | |
| Network and Communication | Wi-Fi 5(802.11ac) (Dual band) 1*1 + Bluetooth® 5.1 Wireless Card |
| Software | Office Home and Student 2021 included |
| Battery | 37WHrs, 2S1P, 2-cell Li-ion |
| Power Supply | ø4.0, 33W AC Adapter, Output: 19V DC, 1.75A, 33W, Input: 100-240V AC 50/60Hz universal |
| Security | McAfee® LiveSafe™ Security Lock BIOS Booting User Password Protection Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Weight | 1.80 kg |
| MyASUS | AppDeals |
| System diagnosis | |
| Battery health charging | |
| Splendid | |
| Tru2Life | |
| Function key lock | |
| WiFi SmartConnect | |
| Link to MyASUS | |
| Dimensions LxWxH | 36.02 x 23.49 x 1.99 ~ 1.99 cm |
ASUS, ASUS Laptops, ASUS Vivobook
Asus VivoBook 15 X515MA-BR022WS
₹29,990.00
Asus VivoBook 15 X515MA-BR022WS
Intel® Celeron® N4020 Processor/Transparent Silver/Windows 11 Home/Intel® UHD Graphics 600/15.6-inch/HD (1366 x 768) 16:9 aspect ratio/8GB DDR4/512GB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD/Chiclet Keyboard with Num-key/Office Home and Student 2021 included/37WHrs, 2S1P, 2-cell Li-ion
- Intel® Celeron® N4020 Processor
- Transparent Silver
- Windows 11 Home
- Intel® UHD Graphics 600
- 15.6-inch
- HD (1366 x 768)
- 8GB DDR4
- 512GB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD
- Chiclet Keyboard with Num-key
- Office Home and Student 2021 included
- 37WHrs
Availability: 14 in stock
| Weight | 1.80 kg |
|---|---|
| Dimensions | 36.02 × 23.49 × 1.99 cm |
| Processors | |
| Graphics | |
| Ram | |
| Screen Size | |
| Colour | Transparent Silver |
| Operating System | Windows 11 Home – ASUS recommends Windows 11 Pro for business |
| Software | Office Home and Student 2021 included |
| Stoarge | 512GB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD |
| Keyboard | Chiclet Keyboard with Num-key |
| Battery | 37WHrs, 2S1P, 2-cell Li-ion |
| Security | "McAfee® LiveSafe™ |
| Network | Wi-Fi 5(802.11ac) (Dual band) 1*1 + Bluetooth® 5.1 Wireless Card |











Reviews
There are no reviews yet.