| TECHNICAL DETAILS | |
| Brand | ASUS |
| Series | ASUS Vivobook 15 X1504ZA-NJ541WS |
| Colour | QuietBlue |
| FormFactor | ASUS Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | 12th Gen, Intel Core i5-1235U Processor 1.3 GHz (12M Cache, up to 4.4 GHz, 10 cores) |
| Graphics | Intel Iris Xᵉ Graphics |
| Display | 15.6 INCH |
| FHD | |
| Brightness-250nits | |
| 1920 x 1080 | |
| Anti-glare display | |
| Screen-to-body ratio: 84 % | |
| NTSC color gamut: 45% | |
| Memory | 16GB DDR4 (8GB DDR4 on board + 8GB DDR4 SO-DIMM) RAM |
| 24GB using 1x DDR4 SO-DIMM slot | |
| Storage | 512GB M.2 NVMe PCIe 3.0 SSD |
| 1x M.2 2280 PCIe 4.0×4 | |
| Camera | 720p HD camera || With privacy shutter |
| I/O Ports | 1x USB 2.0 Type-A |
| 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C | |
| 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A | |
| 1x DC-in | |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard |
| Voice | with Cortana and Alexa voice-recognition support |
| Audio | Built-in microphone |
| SonicMaster | |
| Built-in speaker | |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 1*1 |
| Software | Office Home and Student 2021 |
| Battery | 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Power Supply | ø4.5, 45W AC Adapter, Output: 19V DC, 2.37A, 45W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
| Security | McAfee LiveSafe 1 year |
| McAfee LiveSafe | |
| BIOS Booting User Password Protection | |
| BIOS setup user password | |
| Trusted Platform Module (Firmware TPM) | |
| Weight | 1.70 kg |
| MyASUS | Splendid |
| Tru2Life | |
| Function key lock | |
| Link to MyASUS | |
| Dimensions LxWxH | 35.97 x 23.25 x 1.99 ~ 1.99 cm |
ASUS, ASUS Laptops, ASUS Vivobook
ASUS Vivobook 15 X1504ZA-NJ541WS
₹56,990.00
X1504ZA-NJ541WS Vivobook 15 – IntelCorei5-1235U/16GB(8*2)DDR4/512GBPCIe4.0SSD/15.6-inch/FHD(1920×1080)169/Quiet Blue/ Backlit KB/Win11Home/MSOffice/
- IntelCorei5-1235U
- 16GB(8*2)DDR4
- 512GBPCIe4.0SSD
- 15.6-inch/FHD(1920×1080)169
- Quiet Blue
- Backlit KB
- Win11Home
- MSOffice
Availability: 1 in stock
| Weight | 1.70 kg |
|---|---|
| Dimensions | 35.97 × 23.25 × 1991.99 cm |
| Processor | IntelCorei5-1235U |
| Ram | 16GB(8*2)DDR4 |
| Storage | 512GBPCIe4.0SSD |
| Display | 15.6-inch/FHD(1920×1080)169 |
| Color | Quiet Blue |
| Keyboard | Backlit KB |
| Operating systems | Win11Home |
| Software | MSOffice |














Reviews
There are no reviews yet.