| TECHNICAL DETAILS | |
| Brand | ASUS |
| Series | ASUS Vivobook 15 X1504ZA-NJ322WS |
| Colour | Cool Silver |
| FormFactor | ASUS Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home – ASUS recommends Windows 11 Pro for business |
| Processor | Intel®Core™ i3-1215U Processor 1.2 GHz (10M Cache, up to 4.4 GHz, 6 cores) |
| Graphics | Intel® UHD Graphics |
| Display | 15.6-inch |
| FHD | |
| Brightness-250nits | |
| FHD (1920 x 1080) 16:9 aspect ratio | |
| Anti-glare display | |
| NTSC: 45% | |
| Screen tobody ratio – 84% | |
| Memory | 8GB DDR4 |
| 1x DDR4 SO-DIMM slot 1x M.2 2280 PCIe 4.0×4 |
|
| Storage | 512GB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD |
| Camera | 720p HD camera With privacy shutter |
| I/O Ports | 1x USB 2.0 Type-A ,1x USB 3.2 Gen 1 Type-C |
| 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A , 1x HDMI 1.4 | |
| 1x DC-in | |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard |
| Voice | with Cortana voice-recognition support |
| Audio | SonicMaster |
| Built-in speaker | |
| Built-in Array microphone | |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 1*1 + Bluetooth® 5.3 Wireless Card |
| Software | Microsoft Office Home & Student 2021 |
| Battery | 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Power Supply | ø4.5, 45W AC Adapter, Output: 19V DC, 2.37A, 45W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
| Security | McAfee® LiveSafe™ 1 year |
| Weight | 1.70 kg (3.75 lbs) |
| MyASUS | System diagnosis |
| Battery health charging | |
| Fan Profile | |
| Splendid | |
| Tru2Life | |
| Function key lock | |
| WiFi SmartConnect | |
| Link to MyASUS | |
| TaskFirst | |
| Live update | |
| AI Noise Canceling | |
| Dimensions LxWxH | 35.97 x 23.25 x 1.79 ~ 1.79 cm (14.16″ x 9.15″ x 0.70″ ~ 0.70″) |
ASUS, ASUS Laptops, ASUS Vivobook
ASUS Vivobook 15 X1504ZA-NJ322WS
₹38,990.00
ASUS Vivobook 15 X1504ZA-NJ322WS
IntelCorei31215U/8GBDDR4/512GBPCIe3.0SSD/15.6inch/FHD(1920×1080)169/CoolSilver/BacklitKB/Win11 Home/MS Office/42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion/McAfee® LiveSafe™ 1 year
- IntelCorei31215U
- 8GBDDR4
- 512GBPCIe3.0SSD
- 15.6inch
- FHD(1920×1080)169
- CoolSilver
- BacklitKB
- Win11 Home
- MS Office
- 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion
- McAfee® LiveSafe™ 1 year
Availability: 3 in stock
| Weight | 1.70 kg |
|---|---|
| Dimensions | 35.97 × 23.25 × 1.79 cm |
| Processors | |
| Graphics | |
| Ram | |
| Storage | 512GB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD |
| Screen Size | |
| Colour | Cool Silver |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard |
| Battery | 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Security | McAfee® LiveSafe™ 1 year |
| Software | Microsoft Office Home & Student 2021 |





Reviews
There are no reviews yet.