| TECHNICAL DETAILS | |
| Brand | ASUS |
| Series | Asus Vivobook 15 X1502ZA-EJ321WS |
| Colour | Quiet Blue |
| Form Factor | ASUS Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel® Core™ i3-1215U Processor 1.2 GHz (10M Cache, up to 4.4 GHz, 6 cores) |
| Graphics | Intel® UHD Graphics |
| Display | 14.0-inch Touch screen |
| WUXGA | |
| Brightness-220nits | |
| 1920 x 1200) | |
| Anti-glare display | |
| 45% NTSC color gamut | |
| Memory | 8GB DDR4 on board |
| 1x DDR4 SO-DIMM slot | |
| Storage | 512GB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD |
| 1x M.2 2280 PCIe 4.0×4 | |
| Camera | 720p HD camera With privacy shutter |
| I/O Ports | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C |
| 1x 3.5mm Combo Audio Jack | |
| 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A | |
| 1x HDMI 1.4 | |
| 1x DC-in | |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard |
| Voice | with Cortana and Alexa voice-recognition support |
| Audio | Built-in microphone |
| SonicMaster | |
| Built-in speaker | |
| Network and Communication | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth® 5 |
| Software | Office Home and Student 2021 |
| Battery | 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Power Supply | ø4.5, 45W AC Adapter, Output: 19V DC, 2.37A, 45W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
| Security | Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| McAfee® LiveSafe™ | |
| BIOS Booting User Password Protection | |
| BIOS setup user password | |
| Weight | 1.70 kg |
| MyASUS | Splendid |
| Tru2Life | |
| Function key lock | |
| Link to MyASUS | |
| Dimensions LxWxH | 35.97 x 23.25 x 1.99 ~ 1.99 cm |
ASUS, ASUS Laptops, ASUS Vivobook, Uncategorized
Asus Vivobook 15 X1502ZA-EJ321WS
₹37,990.00
X1502ZA-EJ321WS Vivobook 15 – IntelCorei3-1215U/8GBDDR4/512GBPCIe3.0SSD/15.6-inch/FHD(1920×1080)169/ Quiet Blue/Backlit KB/Win11Home/MSOffice/
- IntelCorei3-1215U
- 8GBDDR4
- 512GBPCIe3.0SSD
- 15.6-inch/FHD(1920×1080)169
- Quiet Blue
- Backlit KB
- Win11Home
- MSOffice
Availability: 1 in stock
| Weight | 1.70 kg |
|---|---|
| Dimensions | 35.97 × 23.25 × 1991.99 cm |
| Processor | IntelCorei3-1215U |
| Ram | 8GBDDR4 |
| Storage | 512GBPCIe3.0SSD/ |
| Display | 15.6-inch/FHD(1920×1080)169 |
| Color | Quiet Blue |
| Keyboard | Backlit KB |
| Operating systems | Win11Home |
| Software | MSOffice |












Reviews
There are no reviews yet.