| TECHNICAL DETAILS | |
| Brand | ASUS |
| Series | ASUS Vivobook 15 X1500EA-EJ3379W |
| Colour | Transparent Silver |
| FormFactor | ASUS Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home – ASUS recommends Windows 11 Pro for business |
| Processor | Intel® Core™ i3-1115G4 Processor 3.0 GHz (6M Cache, up to 4.1 GHz, 2 cores) |
| Graphics | Shared Intel UHD Graphics |
| Display | 15.6-inch |
| FHD | |
| Brightness-200nits | |
| FHD (1920 x 1080) 16:9 aspect ratio | |
| Anti-glare display | |
| NTSC: 45% | |
| Screen tobody ratio – 83% | |
| Memory | 8GB DDR4 |
| 1x DDR4 SO-DIMM slot 1x M.2 2280 PCIe 3.0×4 1x STD 2.5” SATA HDD |
|
| Storage | 512GB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD |
| Camera | VGA camera |
| I/O Ports | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A ,1x USB 3.2 Gen 1 Type-C |
| 2x USB 2.0 Type-A , 1x HDMI 1.4 , 1x 3.5mm Combo Audio Jack | |
| 1x DC-in | |
| Keyboard and Touchpad | Chiclet Keyboard with Num-key |
| Voice | with Cortana support |
| Audio | Built-in speaker |
| Built-in microphone | |
| Network and Communication | Wi-Fi 5(802.11ac) (Dual band) 1*1 + Bluetooth® 5.1 Wireless Card |
| Software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required. |
| Battery | 37WHrs, 2S1P, 2-cell Li-ion |
| Power Supply | ø4.0, 45W AC Adapter, Output: 19V DC, 2.37A, 45W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
| Security | McAfee® LiveSafe™ 1 year |
| Weight | 1.80 kg (3.97 lbs) |
| MyASUS | Fingerprint sensor |
| McAfee® LiveSafe™ | |
| Security Lock | |
| Trusted Platform Module (Firmware TPM) | |
| Dimensions LxWxH | 36.00 x 23.50 x 1.99 ~ 1.99 cm (14.17″ x 9.25″ x 0.78″ ~ 0.78″) |
ASUS, ASUS Laptops, ASUS Vivobook
ASUS VivoBook 15 X1500EA-EJ3379WS
₹34,990.00
ASUS VivoBook 15 X1500EA-EJ3379WS
Inteli31115G4/8GBDDR4/512GBPCIe3.0SSD/15.6inch/FHD(1920×1080)169aspectratio/Fingerprint/IntelUHDGraphics/TransparentSilver/ChicletKeyboard/Windows11Home/OfficeHomeandStudent2021
- Inteli31115G4
- 8GBDDR4
- 512GBPCIe3.0SSD
- 15.6inch
- FHD(1920×1080)
- Fingerprint
- IntelUHDGraphics
- TransparentSilver
- ChicletKeyboard
- Windows11Home
- OfficeHomeandStudent2021
Availability: 5 in stock
| Weight | 1.80 kg |
|---|---|
| Dimensions | 36.00 × 23.50 × 1.99 cm |
| Processors | |
| Graphics | |
| Ram | |
| Screen Size | |
| Storage | 512GB M.2 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD |
| Colour | Transparent Silver |
| Operating System | Windows 11 Home – ASUS recommends Windows 11 Pro for business |
| Software | Office Home and Student 2021 included |
| Keyboard | Chiclet Keyboard with Num-key |
| Battery | 37WHrs, 2S1P, 2-cell Li-ion |
| Security | "Fingerprint sensor |














Reviews
There are no reviews yet.