| TECHNICAL DETAILS | |
| Brand | ASUS |
| Series | ASUS Vivobook 14X OLED K3405ZFB-KM541WS |
| Colour | Indie Black |
| FormFactor | ASUS Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | 12th Gen, IntelCore i5-12450H Processor 2.0 GHz (12M Cache, up to 4.4 GHz Turbo Boost, 8 cores) |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 2050 having 4GB GDDR6 VRAM |
| Display | 14.0-inch |
| 2.8K OLED | |
| Brightness-400nits | |
| 2880 x 1800 | |
| OLED display | |
| Memory | 16GB DDR4 (8GB DDR4 on board + 8GB DDR4 SO-DIMM) RAM |
| 24GB using 1x DDR4 SO-DIMM slot | |
| Storage | 512GB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| NA | |
| Camera | 720p HD camera With privacy shutter |
| Ports | 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| 1x HDMI 2.1 TMDS | |
| 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A | |
| 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C support power delivery | |
| 1x DC-in | |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard |
| Voice | with Cortana voice-recognition support |
| Audio | SonicMaster |
| Built-in array microphone | |
| Built-in speaker | |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Software | Microsoft Office Home & Student 2021 |
| Battery | 63WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Power Supply | ø4.5, 90W AC Adapter, Output: 19V DC, 4.74A, 90W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
| Security | McAfee LiveSafe 1 year |
| BIOS Booting User Password Protection | |
| McAfee LiveSafe | |
| Trusted Platform Module (Firmware TPM) | |
| Fingerprint sensor integrated with Touchpad | |
| Weight | 1.40 KG |
| MyASUS | Splendid |
| Tru2Life | |
| Function key lock | |
| Link to MyASUS | |
| Dimensions LxWxH | 31.71 cms*22.25 cms*1.89 ~ 1.89 cms |





Reviews
There are no reviews yet.