| TECHNICAL DETAILS | |
| Brand | ASUS |
| Series | ASUS Vivobook 14X OLED K3405VCB-KM542WS |
| Colour | Cool Silver |
| FormFactor | ASUS Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | 13th Gen, Intel Core i5-13500H Processor 2.6 GHz (18MB Cache, up to 4.7 GHz Turbo Boost, 12 cores, 16 Threads) |
| Graphics | AMD Radeon RX 6700S with 8GB GDDR6 VRAM || ROG Boost: up to 100W(SmartShift) |
| Display | 14-inch |
| 2.8K OLED | |
| Brightness-400nits | |
| 2880 x 1800 | |
| 2.8K OLED Display | |
| 100% DCI-P3 color gamut | |
| Memory | 16GB DDR4 (8GB DDR4 on board + 8GB DDR4 SO-DIMM) RAM |
| upto 24GB using 1x DDR4 SO-DIMM slot | |
| Storage | 512GB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| NA | |
| Camera | 720p HD camera With privacy shutter |
| 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C support power delivery | |
| 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A | |
| 1x HDMI 2.1 TMDS | |
| 1x 3.5mm Combo Audio Jack | |
| 1x DC-in | |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard |
| Voice | Built-in array microphone |
| Audio | SonicMaster |
| Built-in speaker | |
| Built-in microphone | |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Software | Microsoft Office Home & Student 2021 |
| Power Supply | ø4.5, 90W AC Adapter, Output: 19V DC, 4.74A, 90W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
| Security | McAfee LiveSafe |
| Fingerprint sensor integrated with Touchpad | |
| Trusted Platform Module (Firmware TPM) | |
| Weight | 1.40 Kg |
| MyASUS | Splendid |
| Tru2Life | |
| Function key lock | |
| Link to MyASUS | |
| Dimensions LxWxH | 31.71 cms*22.25 cms*1.89 ~ 1.89 cms |
ASUS, ASUS Laptops, ASUS Vivobook
ASUS Vivobook 14X OLED K3405VCB-KM542WS
₹99,990.00
K3405VCB-KM542WS Vivobook 14X OLED – IntelCorei5-13500H/ NVIDIARTX3050LaptopGPU/4GBGDDR6/16GB(8*2)DDR4/512GBPCIe4.0SSD/14.0-inch/2.8K(2880×1800)OLED1610//CoolSilver///FingerPrint/BacklitKB/Win11Home/MSOffice/
- IntelCorei5-13500H
- NVIDIARTX3050LaptopGPU/4GBGDDR6
- 16GB(8*2)DDR4
- 512GBPCIe4.0SSD
- 14.0-inch/2.8K(2880×1800)OLED1610
- Cool Silver
- Finger Print
- Backlit KB
- Win11Home
- MSOffice
Availability: 1 in stock
| Weight | 1.40 kg |
|---|---|
| Dimensions | 31.71 × 22.25 × 1891.89 cm |
| Processor | IntelCorei5-13500H |
| Graphics Card | NVIDIARTX3050LaptopGPU/4GBGDDR6 |
| Ram | 16GB(8*2)DDR4 |
| Storage | 512GBPCIe4.0SSD |
| Display | 14.0-inch/2.8K(2880×1800)OLED1610 |
| Color | CoolSilver |
| Features | FingerPrint |
| Keyboard | Backlit KB |
| Operating Systems | Win11Home |
| Software | MSOffice |













Reviews
There are no reviews yet.