| TECHNICAL DETAILS | |
| Brand | ASUS |
| Series | ASUS Vivobook 14X K3405VF-LY541WS |
| Colour | Indie Black |
| FormFactor | ASUS Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | 13th Gen, Intel Core i5-13500H Processor 2.6 GHz (18MB Cache, up to 4.7 GHz Turbo Boost, 12 cores, 16 Threads) |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 2050 having 4GB GDDR6 VRAM |
| Display | 14.0-inch |
| WUXGA | |
| Brightness-300nits | |
| 1920 x 1200 | |
| 45% NTSC color gamut | |
| WUXGA display | |
| Memory | 16GB DDR5 (8GB DDR5 on board + 8GB DDR5 SO-DIMM) RAM |
| upto 24GB using 1x DDR4 SO-DIMM slot | |
| Storage | 512GB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD |
| NA | |
| Camera | 720p HD camera With privacy shutter |
| Ports | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C support power delivery || || || || |
| 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A | |
| 1x HDMI 2.1 TMDS | |
| 1x 3.5mm Combo Audio Jack | |
| 1x DC-in | |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard |
| Voice | with Cortana voice-recognition support |
| Audio | SonicMaster |
| Built-in microphone | |
| Built-in array microphone | |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Software | Microsoft Office Home & Student 2021 |
| Battery | 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Power Supply | ø4.5, 150W AC Adapter, Output: 20V DC, 7.5A, 150W, Input: 100~240V AC, 50/60Hz universal |
| Security | McAfee LiveSafe |
| Trusted Platform Module (Firmware TPM) | |
| McAfee LiveSafe 1 year | |
| Weight | 1.80 KG |
| MyASUS | Splendid |
| Tru2Life | |
| Function key lock | |
| Link to MyASUS | |
| Dimensions LxWxH | 31.71 cms*22.25 cms*1.89 ~ 1.89 cms |
ASUS, ASUS Laptops, ASUS Vivobook
ASUS Vivobook 14X K3405VF-LY541WS
₹82,990.00
K3405VF-LY541WS – IntelCorei5-13500H/NVIDIARTX2050LaptopGPU /4GBGDDR6/16GB(8*2)DDR4 /512GBPCIe4.0SSD/14.0-inch/WUXGA(1920×1200)1610 /Indie Black/ Finger Print/ Backlit KB/ Win11Home/MSOffice/
- IntelCorei5-13500H
- NVIDIARTX2050LaptopGPU /4GBGDDR6
- 16GB(8*2)DDR4
- 512GBPCIe4.0SSD
- 14.0-inch/WUXGA(1920×1200)1610
- Indie Black
- Finger Print
- Backlit KB
- Win11Home
- MSOffice
Availability: 1 in stock
| Weight | 1.80 kg |
|---|---|
| Dimensions | 31.71 × 22.25 × 1891.89 cm |
| processor | IntelCorei5-13500H |
| Graphics Card | NVIDIARTX2050LaptopGPU/4GBGDDR6 |
| Ram | 16GB(8*2)DDR4 |
| Display | 512GBPCIe4.0SSD/14.0-inch/WUXGA(1920×1200)1610 |
| color | IndieBlack |
| security | Finger Print |
| Keyboard | Backlit KB |
| Operating systems | Win11Home |
| software | MSOffice |








Reviews
There are no reviews yet.