| TECHNICAL DETAILS | |
| Brand | ASUS |
| Series | ASUS VivoBook 14 X415FA-BV311W |
| Colour | Slate Grey |
| FormFactor | ASUS Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home – ASUS recommends Windows 11 Pro for business |
| Processor | Intel® Core™ i3-10110U Processor 2.1 GHz (4M Cache, up to 4.1 GHz, 2 cores) |
| Graphics | Intel® HD Graphics 520 |
| Display | 14.0-inch |
| HD | |
| Brightness-200nits | |
| HD (1366 x 768) 16:9 aspect ratio | |
| Anti-glare display | |
| NTSC: 45% | |
| Screen tobody ratio – 82% | |
| Memory | 8GB DDR4 |
| 4GB DDR4 on board ,4GB DDR4 SO-DIMM | |
| Storage | 1TB SATA 5400RPM 2.5″ HDD |
| Camera | 720p HD camera |
| I/O Ports | 1x HDMI 1.4 , 1x 3.5mm Combo Audio Jack ,1x DC-in |
| 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A ,1x USB 3.2 Gen 1 Type-C | |
| 2x USB 2.0 Type-A | |
| Keyboard and Touchpad | Chiclet Keyboard |
| Voice | Built-in array microphone |
| Audio | SonicMaster |
| Built-in speaker | |
| Built-in microphone | |
| Network and Communication | Wi-Fi 5(802.11ac) (Dual band) 1*1 + Bluetooth 4.1 |
| Software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required. |
| Battery | 37WHrs, 2S1P, 2-cell Li-ion |
| Power Supply | ø4.0, 45W AC Adapter, Output: 19V DC, 2.37A, 45W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal |
| Security | McAfee LiveSafe™ 30-day trial Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Weight | 1.55 kg |
| MyASUS | System diagnosis |
| Battery health charging | |
| Splendid | |
| Tru2Life | |
| Function key lock | |
| WiFi SmartConnect | |
| TaskFirst | |
| Live update | |
| Dimensions LxWxH | 32.54 x 21.60 x 1.99 cm |
ASUS, ASUS Laptops, ASUS Vivobook
ASUS VivoBook 14 X415FA-BV311W
₹28,990.00
ASUS VivoBook 14 X415FA-BV311W
i3-10110U//8G/1TBHDD/SLATEGREY/14HD/1Yinternationalwarranty+McAfee/FingerPrint
- i3-10110U
- 8GB
- 1TBHDD
- SLATEGREY
- 14HD
- 1Yinternationalwarranty+McAfee
- FingerPrint
Availability: 1 in stock
| Weight | 1.55 kg |
|---|---|
| Dimensions | 32.54 × 21.60 × 1.99 cm |
| Processors | |
| Graphics | |
| Ram | |
| Screen Size | |
| Colour | Slate Grey |
| Stoarge | 1TB SATA 5400RPM 2.5" HDD |
| Operating System | Windows 11 Home – ASUS recommends Windows 11 Pro for business |
| Software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required. |
| Keyboard | Chiclet Keyboard |
| Battery | 37WHrs, 2S1P, 2-cell Li-ion |
| Network | Wi-Fi 5(802.11ac) (Dual band) 1*1 + Bluetooth 4.1 |
| Security | "McAfee LiveSafe™ 30-day trial |















Reviews
There are no reviews yet.