| TECHNICAL DETAILS | |
| Brand | ASUS |
| Series | ASUS Tuf Gaming FA577XU-LP041WS |
| Colour | Jaeger Gray |
| FormFactor | ASUS Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | AMD Ryzen™ 9 7940HS Mobile Processor (8-core/16-thread, 16MB L3 cache, up to 5.2 GHz max boost) |
| Graphics | Graphics:NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 Laptop GPU, 2420MHz* at 140W (2370MHz Boost Clock+50MHz OC, 115W+25W Dynamic Boost); |
| Display | 15.6-inch |
| FHD | |
| Brightness-250nits | |
| FHD (1920 x 1080) | |
| Anti-glare display | |
| NTSC: 72% | |
| Screen-to-body ratio-100% | |
| Memory | 8GB DDR5-4800 SO-DIMM *2 |
| 2x SO-DIMM slots | |
| Storage | 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD |
| M.2 512GB Pcle | |
| Camera | 720P HD camera |
| I/O Ports | 1x RJ45 LAN port |
| 1x Type C USB 4 support DisplayPort™ | |
| 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A | |
| 2x USB 2.0 Type-A//Micro SD card reader | |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB |
| Voice | Built-in array microphone |
| Audio | SonicMaster |
| Built-in speaker | |
| Built-in microphone | |
| Network and Communication | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth® 5.3 Wireless Card (*Bluetooth® version may change with OS version different.) |
| Software | Office Home and Student 2021 included |
| Battery | 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Power Supply | ø6.0, 240W AC Adapter, Output: 20V DC, 12A, 240W, Input: 100~240C AC 50/60Hz universal |
| Security | Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Weight | 2.20 Kg (4.85 lbs) |
| MyASUS | Splendid |
| Tru2Life | |
| Function key lock | |
| Link to MyASUS | |
| Dimensions LxWxH | 35.4 x 25.1 x 2.24 ~ 2.49 cm (13.94″ x 9.88″ x 0.88″ ~ 0.98″) |
TUF Gaming
ASUS Tuf Gaming FA577XU-LP041WS
₹131,990.00
ASUS Tuf Gaming FA577XU-LP041WS R9-7940HS (8C, PHX)/ RTX4050- 6GB/ 16GB DDR5 (2 x 8GB slot)/ 1T SSD (Gen4)/ 15.6 FHD-144hz (SRGB 100%)/ Backlit KB- 1 zone RGB/ 90Whr/ WIN 11/ Office H&S 2021/ / McAfee(1 year)/ 2B-JAEGER GRAY
- R9-7940HS
- RTX4050- 6GB
- 16GB DDR5
- 1T SSD
- 15.6 FHD-144hz
- 90Whr
- Windows 11
- Microsoft Office H&S 2021
- McAfee(1 year)
- 2B-JAEGER GRAY
Availability: 1 in stock
| Weight | 2.49 kg |
|---|---|
| Dimensions | 35.4 × 25.10 × 2.24 cm |
| Processor | R9-7940HS |
| Graphics Card | RTX4050- 6GB |
| Ram | 16GB DDR5 (2 x 8GB slot) |






Reviews
There are no reviews yet.