| TECHNICAL DETAILS | |
| Brand | ASUS |
| Series | ASUS TUF Gaming F17 FX707ZC4-HX048WS |
| Colour | Mecha Gray |
| FormFactor | ASUS Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | 12th Gen, Intel Core i5-12500H Processor 2.5 GHz (18M Cache, up to 4.5 GHz Turbo Boost, 12 cores: 4 P-cores and 8 E-cores) |
| Graphics | MUX Switch + Optimus NVIDIA GeForce RTX 3050 Laptop GPU with 4GB GDDR6Graphic Memory || 1790MHz* at 95W (1740MHz Boost Clock+50MHz OC, 80W+15W Dynamic Boost) |
| Display | 17.3-inch |
| FHD | |
| Brightness-250nits | |
| FHD (1920 x 1080) | |
| Anti-glare display | |
| Memory | 8GB DDR4 (8GB DDR4-3200 SO-DIMM) |
| upto 32GB using 2x DDR4 SO-DIMM slots | |
| Storage | 512GB PCIe 3.0 NVMe M.2 SSD |
| 1TB PCIe 3.0 M.2 SSD | |
| Camera | 720P HD camera |
| I/O Ports | 1x RJ45 LAN port |
| 1x Thunderbolt 4 support DisplayPort | |
| 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C support DisplayPort / G-SYNC 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A | |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB |
| Voice | Built-in array microphone |
| Audio | SonicMaster |
| Built-in speaker | |
| Built-in microphone | |
| Network and Communication | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Software | Office Home and Student 2021 included |
| Power Supply | ø6.0, 200W AC Adapter, Output: 20V DC, 10A, 200W, Input: 100-240V AC, 50/60Hz universal |
| Security | Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Weight | 2.60 Kg |
| MyASUS | Splendid |
| Tru2Life | |
| Function key lock | |
| Link to MyASUS | |
| Dimensions LxWxH | 39.5 cms*26.4 cms*2.29 ~ 2.54 cm |
ASUS Laptops, TUF Gaming
ASUS TUF Gaming F17 FX707ZC4-HX048WS
₹71,990.00
ASUS TUF Gaming F17 FX707ZC4-HX048WS i5-12500H/ RTX3050- 4GB/ 8GB/ 512GB SSD/ 17.3 FHD-144hz/ Backlit KB- 1 zone RGB/ 90Whr/ WIN 11/ Office H&S 2021/ / McAfee(1 year)/ 1A-MECHA GRAY
- i5-12500H
- RTX3050- 4GB
- 8GB
- 512GB SSD
- 17.3 FHD-144hz
- Backlit KB- 1 zone RGB/
- 90Whr
- WIN 11
- Office H&S 2021
- McAfee(1 year)
- 1A-MECHA GRAY
Availability: 1 in stock
| Weight | 2.54 kg |
|---|---|
| Dimensions | 39.50 × 26.40 × 2.29 cm |
| Processor | i5-12500H |
| Graphics card | RTX3050- 4GB |
| Ram | 8GB |
| SSD | 512GB SSD |
| Screen Size | 17.3 FHD-144hz |
| Color | 1A-MECHA GRAY |





Reviews
There are no reviews yet.