| TECHNICAL DETAILS | |
| Brand | ASUS |
| Series | ASUS TUF Gaming F17 FX706HF-NY040W |
| Colour | Graphite Black |
| FormFactor | ASUS Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | 11th Gen, Intel Core i5-11400H Processor 2.7 GHz (12M Cache, up to 4.5 GHz Turbo Boost, 6 Cores) |
| Graphics | Optimus 4GB GDDR6 NVIDIA GeForce RTX 2050 Laptop GPU (Up to 1625MHz at 55W (TGP 70W with Dynamic Boost) *Vary by scenario) |
| Display | 17.3-inch |
| FHD | |
| Brightness-3000nits | |
| FHD (1920 x 1080) | |
| Anti-glare display | |
| Memory | 16GB DDR4 RAM (8GB DDR4-3200 SO-DIMM *2 |
| upto 32GB using 2x DDR4 SO-DIMM slots | |
| Storage | 512GB PCIe 3.0 NVMe M.2 SSD |
| 1TB PCIe 3.0 M.2 SSD | |
| Camera | 720P HD camera |
| I/O Ports | 1x RJ45 LAN port |
| 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A | |
| 1x Thunderbolt 4 support DisplayPort | |
| 1x Thunderbolt 4 support DisplayPort | |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB |
| Voice | Built-in array microphone |
| Audio | SonicMaster |
| Built-in speaker | |
| Built-in microphone | |
| Network and Communication | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Battery | 48WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Power Supply | ø6.0, 150W AC Adapter, Output: 20V DC, 7.5A, 150W, Input: 100~240V AC, 50/60Hz universal |
| Security | Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Weight | 2.60 Kg |
| MyASUS | Splendid |
| Tru2Life | |
| Function key lock | |
| Link to MyASUS | |
| Dimensions LxWxH | 39.9 cms*26.9 cms*2.33 ~ 2.48 cm |
TUF Gaming
ASUS TUF Gaming F17 FX706HF-NY040W
₹57,990.00
ASUS TUF Gaming F17 FX706HF-NY040W i5-11400H/ RTX2050- 4GB/ 16GB (2 x 8GB)/ 512GB SSD/ 17.3 FHD-165hz/ Backlit KB- 1 zone RGB/ 48Whr/ WIN 11/ / / McAfee(1 year)/ 2B-GRAPHITE BLACK
- i5-11400H
- RTX2050- 4GB
- 16GB (2 x 8GB)
- 512GB SSD
- 17.3 FHD-165hz
- Backlit KB- 1 zone RGB
- 48Whr
- WIN 11
- McAfee(1 year)
- 2B-GRAPHITE BLACK
Availability: 1 in stock
| Weight | 2.48 kg |
|---|---|
| Dimensions | 39.90 × 26.90 × 2.33 cm |
| Processor | i5-11400H |
| Graphics card | RTX2050- 4GB |
| Ram | 16GB (2 x 8GB) |
| SSD | 512GB SSD |
| Screen Size | 17.3 FHD-165hz |
| Color | 2B-GRAPHITE BLACK |





Reviews
There are no reviews yet.