| TECHNICAL DETAILS | |
| Brand | ASUS |
| Series | ASUS TUF Gaming F17 FX706HF-HX044WS |
| Colour | Graphite Black |
| FormFactor | ASUS Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | 11th Gen, Intel Core i5-11260H Processor 2.9 GHz (12M Cache, up to 4.4 GHz Turbo Boost, 6 Cores) |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 2050 Laptop GPU |
| Display | 17-inch |
| FHD | |
| Brightness-250nits | |
| 1920 x 1080 | |
| Anti-glare display | |
| SRGB – 62.50% | |
| NTSC- 45% | |
| Memory | 8GB DDR4 RAM (8GB DDR4-3200 SO-DIMM |
| upto 32GB using 2x SO-DIMM slots | |
| Storage | 512GB PCIe 3.0 NVMe M.2 SSD |
| M.2 1TB G3x4 PCIe SSD | |
| Camera | 720P HD camera |
| I/O Ports | 1x RJ45 LAN port |
| 1x Thunderbolt 4 support DisplayPort | |
| 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A | |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB |
| Voice | Built-in array microphone |
| Audio | SonicMaster |
| Built-in speaker | |
| Built-in microphone | |
| Network and Communication | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Battery | 48WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Power Supply | ø6.0, 150W AC Adapter, Output: 20V DC, 7.5A, 150W, Input: 100~240V AC, 50/60Hz universal |
| Security | McAfee LiveSafe |
| Trusted Platform Module (Firmware TPM) | |
| Weight | 2.60 Kg |
| MyASUS | Splendid |
| Tru2Life | |
| Function key lock | |
| Link to MyASUS | |
| Dimensions LxWxH | 39.9 x 26.9 x 2.33 ~ 2.48 cm (15.71″ x 10.59″ x 0.92″ ~ 0.98″) |
ASUS, ASUS Laptops, TUF Gaming
ASUS TUF Gaming F17 FX706HF-HX044WS
₹53,990.00
FX706HF-HX044WS TUF F17 – i5-11260H/ RTX2050- 4GB/ 8GB/ 512GB SSD/ 17.3 FHD-144hz/ Backlit KB- 1 zone RGB/ 48Whr/ WIN 11/ Office H&S 2021/ / McAfee(1 year)/ 2B-GRAPHITE BLACK
- i5-11260H
- RTX2050- 4GB
- 8GB
- 512GB SSD
- 17.3 FHD-144hz
- Backlit KB- 1 zone RGB
- 48Whr
- WIN 11
- Office H&S 2021
- McAfee(1 year)
- 2B-GRAPHITE BLACK
Availability: 1 in stock
| Weight | 2.60 kg |
|---|---|
| Dimensions | 39.9 × 26.9 × 2332.48 cm |
| processor | i5-11260H |
| Graphics Card | RTX2050- 4GB |
| Ram | 8GB |
| Storage | 512GB SSD |
| Display | 17.3 FHD-144hz |
| Keyboard | Backlit KB- 1 zone RGB |
| Operating systems | WIN 11 |
| Software | Office H&S 2021 |
| Color | 2B-GRAPHITE BLACK |














Reviews
There are no reviews yet.