| TECHNICAL DETAILS | |
| Brand | ASUS |
| Series | ASUS TUF Gaming F15 FX507ZV-LP094W |
| Colour | Mecha Gray |
| FormFactor | ASUS Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | 12th Gen, Intel Core i7-12700H Processor 2.3 GHz (24M Cache, up to 4.7 GHz Turbo Boost, 14 cores: 6 P-cores and 8 E-cores) |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 4060 Laptop GPU with 8GB GDDR6 Graphic Memory || MUX Switch + NVIDIA Advanced Optimus Mode || 2420MHz* at 140W (2370MHz Boost Clock+50MHz OC, 115W+25W Dynamic Boost) |
| Display | 15.6-inch |
| FHD | |
| Brightness-250nits | |
| FHD (1920 x 1080) | |
| Anti-glare display | |
| NTSC: 72% | |
| Screen-to-body ratio-100% | |
| Memory | 8GB DDR4-3200 SO-DIMM *2 |
| upto 32GB using 2x DDR4 SO-DIMM slots | |
| Storage | 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| UPTO 2TB PCIe 3.0 M.2 SSD | |
| Camera | 720P HD camera |
| I/O Ports | 1x RJ45 LAN port |
| 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C support DisplayPort / power delivery / G-SYNC | |
| 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A | |
| 1x Thunderbolt 4 support DisplayPort | |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB |
| Voice | Built-in array microphone |
| Audio | SonicMaster |
| Built-in speaker | |
| Built-in microphone | |
| Network and Communication | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth® 5.2 Wireless Card (*Bluetooth® version may change with OS version different.) |
| Battery | 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Power Supply | ø6.0, 150W AC Adapter, Output: 20V DC, 7.5A, 150W, Input: 100~240V AC, 50/60Hz universal |
| Security | Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Weight | 2.20 Kg |
| MyASUS | Splendid |
| Tru2Life | |
| Function key lock | |
| Link to MyASUS | |
| Dimensions LxWxH | 35.4 x 25.1 x 2.24 ~ 2.49 cm (13.94″ x 9.88″ x 0.88″ ~ 0.98″) |
ASUS, TUF Gaming
ASUS TUF Gaming F15 FX507ZV-LP094W
₹109,990.00
ASUS TUF Gaming F15 FX507ZV-LP094W i7-12700H/ RTX4060- 8GB/ 16GB (2 x 8GB)/ 512GB SSD (Gen4)/ 15.6 FHD-144hz (SRGB 100%)/ Backlit KB- 1 zone RGB/ 90Whr/ WIN 11/ / / McAfee(1 year)/ 2A-MECHA GRAY
- i7-12700H
- RTX4060- 8GB
- 16GB (2 x 8GB)
- 512GB SSD (Gen4)
- 15.6 FHD-144hz
- (SRGB 100%)
- Backlit KB- 1 zone RGB
- 90Whr
- WIN 11
- McAfee(1 year)
- 2A-MECHA GRAY
Availability: 1 in stock
| Weight | 2.49 kg |
|---|---|
| Dimensions | 35.40 × 25.10 × 2.24 cm |
| Processor | i7-12700H |
| Graphics Card | RTX4060- 8GB |
| Ram | 16GB (2 x 8GB) |
| SSD | 512GB SSD (Gen4) |
| Screen size | 15.6 FHD-144hz |
| Color | 15.6 FHD-144hz |





Reviews
There are no reviews yet.