| TECHNICAL DETAILS | |
| Brand | ASUS |
| Series | ASUS TUF Gaming F15 FX506HF-HN025W |
| Colour | Graphite Black |
| FormFactor | ASUS Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | 11th Gen, Intel Core i5-11400H Processor 2.7 GHz (12M Cache, up to 4.5 GHz, 6 Cores) |
| Graphics | Optimus NVIDIA GeForce RTX 2050 Laptop GPU with 4GB GDDR6 Graphic Memory || Up to 1625MHz at 55W (TGP 70W with Dynamic Boost) *Vary by scenario |
| Display | 15.6-inch |
| FHD | |
| Brightness-250nits | |
| FHD (1920 x 1080) | |
| Anti-glare display | |
| NTSC: 45% | |
| Screen-to-body ratio-62.5% | |
| Memory | 8GB DDR4-3200 SO-DIMM *2 |
| upto 32GB using 2x DDR4 SO-DIMM slots | |
| Storage | 512GB PCIe 3.0 NVMe M.2 SSD |
| 1TBPCIe 3.0 M.2 SSD | |
| Camera | 720P HD camera |
| I/O Ports | 1x RJ45 LAN port |
| 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A | |
| 1x Thunderbolt 4 support DisplayPort | |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB |
| Voice | Built-in array microphone |
| Audio | SonicMaster |
| Built-in speaker | |
| Built-in microphone | |
| Network and Communication | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth® 5.3 Wireless Card (*Bluetooth® version may change with OS version different.) |
| Battery | 48WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion |
| Power Supply | ø6.0, 150W AC Adapter, Output: 20V DC, 7.5A, 150W, Input: 100~240V AC, 50/60Hz universal |
| Security | Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Weight | 2.30 Kg |
| MyASUS | Splendid |
| Tru2Life | |
| Function key lock | |
| Link to MyASUS | |
| Dimensions LxWxH | 35.9 x 25.6 x 2.28 ~ 2.45 cm |
ASUS, TUF Gaming
ASUS TUF Gaming F15 FX506HF-HN025W
₹57,990.00
ASUS TUF Gaming F15 FX506HF-HN025W i5-11400H/ RTX2050- 4GB/ 16GB (2 x 8GB)/ 512GB SSD/ 15.6 FHD-144hz/ Backlit KB- 1 zone RGB/ 48Whr/ WIN 11/ / / McAfee(1 year)/ 2B-GRAPHITE BLACK
- i5-11400H
- RTX2050- 4GB
- 16GB (2 x 8GB)
- 512GB SSD
- 15.6 FHD-144hz
- Backlit KB- 1 zone RGB
- 48Whr
- WIN 11
- McAfee(1 year)
- 2B-GRAPHITE BLACK
Availability: 1 in stock
| Weight | 2.45 kg |
|---|---|
| Dimensions | 35.90 × 25.60 × 2.28 cm |
| Processor | i5-11400H |
| Graphics card | RTX2050- 4GB |
| Ram | 16GB (2 x 8GB) |
| SSD | 512GB SSD |
| Screen Size | 15.6 FHD-144hz |
| Color | GRAPHITE BLACK |





Reviews
There are no reviews yet.