| TECHNICAL DETAILS | |
| Brand | ASUS |
| Series | ASUS TUF Gaming A16 Advantage Edition FA617XS-N3025WS |
| Colour | Off Black |
| FormFactor | ASUS Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | 7th Gen, AMD Ryzen 9 7940HS Mobile Processor (8-core/16-thread, 16MB L3 cache, up to 5.2 GHz Max Boost) |
| Graphics | AMD Radeon RX 7600S Laptop GPU with 8GB GDDR6 Graphic Memory || MUX Switch + AMD Smart Access Graphics || up to 95W(SmartShift) |
| Display | 16-inch |
| FHD | |
| Brightness-400nits | |
| 1920 x 1200 | |
| WUXGA Display | |
| NTSC 72% | |
| SRGB 100% | |
| Memory | 16GB DDR5 (8GB DDR5-4800 SO-DIMM *2) RAM |
| 32GB using 2x SO-DIMM slots | |
| Storage | 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| NA | |
| Camera | 720P HD camera |
| Ports | 1x RJ45 LAN port |
| 1x Type C USB 4 support DisplayPort | |
| 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C support DisplayPort / power delivery | |
| 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A | |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard Single Light |
| Voice | with Cortana voice-recognition support |
| Audio | 1x 3.5mm Combo Audio Jack |
| 2-speaker system | |
| AI noise-canceling technology | |
| Hi-Res certification | |
| Dolby Atmos | |
| Network and Communication | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Software | Microsoft Office Home & Student 2021 |
| Battery | 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Power Supply | ø6.0, 240W AC Adapter, Output: 20V DC, 12A, 240W, Input: 100~240C AC 50/60Hz universal |
| Security | Kensington Security Slot |
| Weight | 2.20 KG |
| MyASUS | Splendid |
| Tru2Life | |
| Function key lock | |
| Link to MyASUS | |
| Dimensions LxWxH | 35.5 cms*25.2 cms*2.21 ~ 2.68 cms |
ASUS, ASUS Laptops, TUF Gaming
ASUS TUF Gaming A16 Advantage Edition FA617XS-N3025WS
₹119,990.00
FA617XS-N3025WS – R9-7940HS (8C, PHX)/ RX7600S- 8GB/ 16GB DDR5 (2 x 8GB)/ 1T SSD (Gen4- Performance)/ 16.0 WUXGA-165HZ, 250NITS/B,SRGB 100%/ Backlit KB- One Zone white/ 90Whr/ WIN 11/ Office H&S 2021/ / McAfee(1 year)/ 2D-OFF BLACK
- R9-7940HS (8C, PHX)
- RX7600S- 8GB
- 16GB DDR5 (2 x 8GB)
- 1T SSD (Gen4- Performance)
- 16.0 WUXGA-165HZ, 250NITS/B,SRGB 100%
- Backlit KB- One Zone white
- 90Whr
- WIN 11
- Office H&S 2021
- McAfee(1 year)
- 2D-OFF BLACK
Availability: 1 in stock
| Weight | 2.20 kg |
|---|---|
| Dimensions | 35.5 × 25.2 × 2212.68 cm |
| processor | R9-7940HS (8C, PHX) |
| Graphics card | RX7600S- 8GB |
| ram | 16GB DDR5 (2 x 8GB) |
| storage | 1T SSD (Gen4- Performance) |
| display | 16.0 WUXGA-165HZ, 250NITS/B,SRGB 100% |
| kayboard | Backlit KB- One Zone white |
| batttery | 90Whr |
| operating systems | WIN 11 |
| software | Office H&S 2021 |
| antivirus | McAfee(1 year) |
| Color | 2D-OFF BLACK |





















Reviews
There are no reviews yet.