| TECHNICAL DETAILS | |
| Brand | ASUS |
| Series | ASUS Tuf Gaming FA577NU-LP082W |
| Colour | Jaeger Gray |
| FormFactor | ASUS Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | 7th Gen, AMD Ryzen 7 7735HS Mobile Processor (8-core/16-thread, 16MB L3 cache, up to 4.7 GHz Max Boost) |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 4050 Laptop GPU with 6GB GDDR6 Graphic Memory || MUX Switch + NVIDIA Advanced Optimus Mode || 2420MHz* at 140W (2370MHz Boost Clock+50MHz OC, 115W+25W Dynamic Boost) |
| Display | 15.6-inch |
| FHD | |
| Brightness-250nits | |
| FHD (1920 x 1080) | |
| Anti-glare display | |
| NTSC: 72% | |
| Screen-to-body ratio-100% | |
| Memory | 8GB DDR5-4800 SO-DIMM *2 |
| 2x SO-DIMM slots | |
| Storage | 512GB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD |
| M.2 512GB PCLE SSD | |
| Camera | 720P HD camera |
| I/O Ports | 1x RJ45 LAN port |
| 1x Type C USB 4 support DisplayPort™ | |
| 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A | |
| 2x USB 2.0 Type-A//Micro SD card reader | |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB |
| Voice | Built-in array microphone |
| Audio | SonicMaster |
| Built-in speaker | |
| Built-in microphone | |
| Network and Communication | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth® 5.3 Wireless Card (*Bluetooth® version may change with OS version different.) |
| Battery | 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Power Supply | ø6.0, 240W AC Adapter, Output: 20V DC, 12A, 240W, Input: 100~240C AC 50/60Hz universal |
| Security | Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Weight | 2.20 Kg (4.85 lbs) |
| MyASUS | Splendid |
| Tru2Life | |
| Function key lock | |
| Link to MyASUS | |
| Dimensions LxWxH | 35.4 x 25.1 x 2.24 ~ 2.49 cm (13.94″ x 9.88″ x 0.88″ ~ 0.98″) |
ASUS, ASUS Laptops, TUF Gaming
ASUS TUF Gaming A15 FA577NU-LP082W
₹91,990.00
FA577NU-LP082W – R7-7735HS/ RTX4050- 6GB/ 16GB DDR5 (2 x 8GB)/ 512GB SSD (Gen4)/ 15.6 FHD-144hz (SRGB 100%)/ Backlit KB- 1 zone RGB/ 90Whr/ WIN 11/ / / McAfee(1 year)/ 2B-JAEGER GRAY
- R7-7735HS
- RTX4050- 6GB
- 16GB DDR5 (2 x 8GB)
- 512GB SSD (Gen4)
- 15.6 FHD-144hz (SRGB 100%)
- Backlit KB- 1 zone RGB
- 90Whr
- WIN 11
- McAfee(1 year)
- 2B-JAEGER GRAY
Availability: 1 in stock
| Weight | 2.20 kg |
|---|---|
| Dimensions | 35.4 × 25.1 × 2242.49 cm |
| processor | R7-7735HS |
| Graphics Card | RTX4050- 6GB |
| Ram | 16GB DDR5 (2 x 8GB) |
| storage | 512GB SSD (Gen4) |
| Display | 15.6 FHD-144hz (SRGB 100%) |
| keyboard | Backlit KB- 1 zone RGB |
| battery | 90Whr |
| operating systmes | WIN 11 home |
| color | 2B-JAEGER GRAY |












Reviews
There are no reviews yet.