| TECHNICAL DETAILS | |
| Brand | ASUS |
| Series | ASUS ROG Zephyrus G15 GA503RM-LN143WS |
| Colour | Eclipse Gray |
| FormFactor | ASUS Laptop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | AMD Ryzen™ 7 6800HS Mobile Processor (8-core/16-thread, 20MB cache, up to 4.7 GHz max boost) |
| Graphics | NVIDIA® GeForce RTX™ 3060 Laptop GPU 6GB GDDR6 |
| Display | 15.6-inch |
| WQHD | |
| Brightness-300nits | |
| WQHD (2560 x 1440) 16:9 | |
| Anti-glare display | |
| Memory | 8GB DDR5 on board + 8GB DDR5-4800 SO-DIMM |
| 1x SO-DIMM slot upto 40GB | |
| Storage | 1TB PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 SSD |
| SSD M2 2280 P4X4 512G SSD M2 2280 P4X4 1TB |
|
| Camera | 720P HD IR Camera for Windows Hello |
| Ports | 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| 1xRJ45 LAN port | |
| 2x USB 3.2 Gen 2 Type-C support DisplayPort™ / power delivery | |
| 1x card reader (microSD) (UHS-II) | |
| Keyboard and Touchpad | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB |
| Voice | Built-in array microphone |
| Audio | Dolby Atmos |
| Hi-Res certification | |
| Smart Amp Technology | |
| AI noise-canceling technology | |
| Network and Communication | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 + Bluetooth 5.2 (*BT version may change with OS version different.) |
| Software | Office Home and Student 2021 |
| Battery | 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Power Supply | ø6.0, 200W AC Adapter, Output: 20V DC, 10A, 200W, Input: 100-240V AC, 50/60Hz universal |
| Security | Trusted Platform Module (Firmware TPM) |
| Weight | 1.90 Kg |
| MyASUS | Splendid |
| Tru2Life | |
| Function key lock | |
| Link to MyASUS | |
| Dimensions LxWxH | 35.5 x 24.3 x 1.99 ~ 1.99 cm |
ASUS, ASUS Laptops, ROG Zephyrus
ASUS ROG Zephyrus G15 GA503RM-LN143WS
₹115,990.00
GA503RM-LN143WS – R7 6800HS/ RTX3060- 6GB/ 8G [on board] + 8G/ 1T SSD-Gen4/ 15.6 WQHD-240hz/ Backlit KB- 1 zone RGB/ 90Whr/ WIN 11/ Office Home & Student 2021/ / McAfee(1 year)/ 2E-ECLIPSE GRAY
- R7 6800HS
- RTX3060- 6GB
- 8G [on board] + 8G
- 1T SSD-Gen4
- 15.6 WQHD-240hz
- Backlit KB- 1 zone RGB
- 90Whr
- WIN 11
- Office Home & Student 2021
- McAfee(1 year)
- 2E-ECLIPSE GRAY
Availability: 1 in stock
| Weight | 1.90 kg |
|---|---|
| Dimensions | 35.5 × 24.3 × 1991.99 cm |
| processor | R7 6800HS |
| Graphics card | RTX3060- 6GB |
| RAm | 8G [on board] + 8G |
| Storage | 1T SSD-Gen4 |
| Display | 15.6 WQHD-240hz |
| Keyboard | Backlit KB- 1 zone RGB |
| Battery | 90Whr |
| operating systems | WIN 11 |
| software | Office Home & Student 2021 |
| Anitivirus | McAfee(1 year) |
| Color | 2E-ECLIPSE GRAY |

















Reviews
There are no reviews yet.