| TECHNICAL DETAILS | |
| Brand | ASUS |
| Series | Asus Desktop S501MD-512400020W |
| Colour | Black |
| FormFactor | ASUS Desktop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel® Core™ i5-12400 Processor 2.5 GHz (18M Cache, up to 4.4 GHz, 6 cores) |
| Size | 15L |
| Chipset | Intel® B660 Chipset |
| Memory | 8GB DDR4 U-DIMM |
| upto 64GB Ram | |
| Storage | 512GB M.2 2280 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD |
| NA | |
| 2x PS2 | |
| 3 x Audio jacks | |
| 2x USB 2.0 Type-A | |
| 1x RJ45 Gigabit Ethernet | |
| 1x HDMI 1.4 | |
| 1x VGA Port | |
| 1x Display port 1.4 | |
| 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A | |
| Keyboard and Mouse | Wired keyboard (USB) Wired optical mouse (USB) |
| LAN | Intel WGI219V 10/100/1000 GbE, non-vPro |
| Audio | High Definition 7.1 Channel Audio |
| Network and Communication | Wi-Fi 5(802.11ac) (Dual band) 2*2 + Bluetooth® 5.0 Wireless Card |
| Softawre | 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required. |
| Power Supply | 300W power supply (80+ Bronze, peak 350W) |
| Security | Kensington Security Slot™ |
| McAfee LiveSafe™ 30-day trial | |
| Weight | 05.90 kg (13.01 lbs) |
| MyASUS | Systme diagnosis |
| Fan profile | |
| AppDeals | |
| Link to MyASUS | |
| Dimensions LxWxH | 16.00 x 31.89 x 36.78 cm (6.30″ x 12.56″ x 14.48″) |
ASUS, ASUS Desktops
Asus Desktop S501MD-512400020W
₹47,990.00
S501MD-512400020W – 15L/i5-12400/8GB/512GB SSD/Win11 H/B660/300W 80+ Bronze/USB KB+MS/WIFI5(802.11AC)2*2+BT/TPM/3Y/Black
- 15L
- i5-12400
- 8GB
- 512GB SSD
- Win11 H
- B660
- 300W 80+ Bronze
- USB KB+MS
- WIFI5(802.11AC)2*2+BT
- TPM
- 3Y Warranty
- Black
Availability: 1 in stock
| Weight | 059013.01 kg |
|---|---|
| Dimensions | 16.00 × 31.89 × 36.78 cm |
| processor | i5-12400 |
| Ram | 8GB |
| Storage | 512GB SSD |
| Operating systems | Win11 Home |
| Chipset | B660 |
| SMPS | 300W 80+ Bronze |
| Keyboard & Mouse | USB KB+MS |
| Networking | WIFI5(802.11AC)2*2+BT/TPM/3Y/Black |
| Warranty | 3Y |
| Color | Black |















Reviews
There are no reviews yet.