| TECHNICAL DETAILS | |
| Brand | ASUS |
| Series | Asus Desktop S501MD-312100099W |
| Colour | Black |
| FormFactor | ASUS Desktop |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel® Core™ i3-12100 Processor 3.3 GHz (12M Cache, up to 4.3 GHz, 4 cores) |
| Size | 15L |
| Chipset | Intel® B660 Chipset |
| Memory | 8GB DDR4 U-DIMM |
| upto 64GB Ram | |
| Storage | 512GB M.2 2280 NVMe™ PCIe® 3.0 SSD |
| NA | |
| Ports | 1x RJ45 Gigabit Ethernet |
| 1x HDMI 1.4 | |
| 2x PS2 | |
| 3 x Audio jacks | |
| 2x USB 2.0 Type-A | |
| 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A | |
| 1x VGA Port | |
| 1x Display port 1.4 | |
| 1x Display port 1.4 | |
| Keyboard and Mouse | Wired Keyboard (USB) with Antimicrobial Guard Technology Wired optical Mouse (USB) with Antimicrobial Guard Technology |
| LAN | Intel WGI219V 10/100/1000 GbE, non-vPro |
| Audio | High Definition 7.1 Channel Audio |
| Network and Communication | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth® 5.3 Wireless Card |
| Softawre | 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required. |
| Power Supply | 300W power supply (80+ Bronze, peak 350W) |
| Security | Kensington Security Slot™ |
| McAfee LiveSafe™ 30-day trial | |
| Weight | 05.90 kg (13.01 lbs) |
| MyASUS | Systme diagnosis |
| Fan profile | |
| AppDeals | |
| Link to MyASUS | |
| Dimensions LxWxH | 16.00 x 31.89 x 36.78 cm (6.30″ x 12.56″ x 14.48″) |
ASUS, ASUS Desktops
Asus Desktop S501MD-312100099W
₹35,990.00
M3402WFA-KBA016WS – 23.8″ / FHD / – / HD Cam / AMD / R3-7320U / UMA / – / 8GB / 512 PCIE SSD / WIN11 / McAfee AV 1Y / 90W / BT5.0 / Wi-Fi 6 / WL Zen GOLD KB+WL Mouse / Black / 1Y
- 23.8″ FHD – HD Cam
- AMD R3-7320U UMA
- 8GB
- 512 PCIE SSD
- WIN11
- McAfee AV 1Y
- 90W
- BT5.0 Wi-Fi 6
- WL Zen GOLD KB+WL Mouse
- Black
- 1Y Warranty
Availability: 1 in stock
| Weight | 059013.01 kg |
|---|---|
| Dimensions | 16.00 × 31.89 × 36.78 cm |
| Display | 23.8" FHD – HD Cam |
| Ram | 8GB |
| Storage | 512 PCIE SSD |
| processor | WIN11 |
| Antivirus | McAfee AV 1Y |
| Networking | BT5.0 Wi-Fi 6 |
| Keyboard & Mouse | WL Zen GOLD KB+WL Mouse |
| Color | Black |














Reviews
There are no reviews yet.